Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.626
  • Euro 10.124
  • GR ALTIN 493.35
  • ÇEYREK 809.39

Yunanistan yine ABD'ye sığındı!

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'e Akkuyu Nükleer Santrali için çağrıda bulundu. Dendias, "Akkuyu'yu kapatın!" dedi.

Yunanistan yine ABD'ye sığındı!
  • 13 Mart 2021, Cumartesi 14:20

Nisan 2018'de Cumhurbaşkanı Erdoğan ve  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından birinci ünitesinin temeli atılan Akkuyu Nükleer Enerji Santrali'nin üçüncü reaktörünün temeli, bu kez liderler çevrimiçi yolla katıldığı törenle atıldı.

Milligazete'de yer alan habere göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rus lider Putin'in katıldığı törence ilk reaktörün 2023 yılında faaliyete geçeceği duyuruldu.

Akkuyu'nun üçüncü reaktör açılışından Yunanistan rahatsız oldu.

Türkiye'yi yine ABD'ye şikayet eden Yunanistan, Çernobil olayını bahane ederek 'Akkuyu'yu kapatın' dedi.

Türkiye'nin nükleer santral girişimlerini mercek altına alan Yunanistan Türkiye'nin nükleer silah yapacak malzeme elde ettiği öne sürüldü.

YUNANİSTAN TÜRKİYE'Yİ ABD'YE ŞİKAYET ETTİ

Yunanistan'ın iktidara yakın gazetesi Kathimerini'de yer alan habere göre Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'e Akkuyu Nükleer Santrali için çağrıda bulundu.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile ABD'li mevkidaşı Antony Blinken arasında yaklaşık üç hafta önce yapılan telefon görüşmesini aktaran gazete, Antony Blinken ile Dendias arasında Akkuyu Nükleer Santrali de gündeme geldi. Dendias, Akkuyu'nun Doğu Akdeniz'de yeni bir “Çernobil” olacağını öne sürdü.

Gazetede yer alan haberde şu ifadelere yer verildi:

"Atina yıllardır Türkiye'nin şüpheli girişimlerini dikkatle gözlemliyor. Kathimerini'nin haberdar olduğu sorumlu Yunan servisleri içinde dolaşan raporlar, Türkiye'nin nükleer programı ile ilgili başka bir tehlike olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Türkiye, enerji üretimi için nükleer reaktörler yaparak, hem gerekli teknolojik bilgi birikimini hem de nükleer silahların geliştirilmesi için kullanılabilecek malzemelere erişimi elde ediyor.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan Yunanlı yetkililer, Türkiye'nin üç nükleer enerji santralinin inşası için bir plan uyguladığını bildirdi. Aynı zamanda, nükleer mühendisleri eğitiyor ve hem sivil hem de askeri kullanım için tasarlanmış bölünebilir malzeme ve ekipman gibi iki amaçlı kaynaklara erişim arıyor.

Türkiye'nin güneydoğu kıyısında, Mersin kenti yakınlarındaki Akkuyu'da.  Karadeniz'de Sinop'ta ve Doğu Trakya'da İğneada'da, yine Karadeniz'de, Bulgaristan sınırına yakın iki fabrika daha inşa ediliyor veya planlanıyor."


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık