Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.4168
  • Euro 9.0099
  • GR ALTIN 443.29
  • ÇEYREK 727.88

Yunanistan, Türkiye’ye İHA siparişi verdi

Türkiye ile arasında Doğu Akdeniz’in yanı sıra Ayasofya’nın ibadete açılması sonrası gerginliklerin artarak devam ettiği Yunanistan, rekabet içerisinde olduğu Türkiye’den 50 taktik insansız hava aracı (İHA) sipariş etti.

Yunanistan, Türkiye’ye İHA siparişi verdi
  • 01 Ağustos 2020, Cumartesi 22:10

Türk şirketi Assuva Savunma Sanayi, Yunanistan Savunma Bakanlığı ile 50 adet taktik İHA (İnsansız Hava Aracı) satışına yönelik bir sözleşme imzaladığını bildirdi. Şirketin açıklaması ile Yunanistan’a gönderilen iki adet “Proton Elic RB-128” tipi uçağın, kabul testlerinden başarıyla geçtiği bildirildi.

Assuva Savunma Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Başbuğ’un yaptığı açıklamaya göre bu, şirketin hem NATO hem de Avrupa Birliği (AB) üyesi bir ülkeyle yaptığı ilk ihracat anlaşması oldu.

Şirketin daha önce Türk, Çin ve Sri Lanka ordularına İHA sistemleri sattığını bildiren Başbuğ, Yunanistan’a ihracat için gerekli tüm lisansların alındığını belirtti.

Yunanistan’a satılacak İHA’ların, arama ve kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere tasarlandığı bildirildi. Bunun yanı sıra bu uçakların, yeraltı sığınaklarını, patlayıcıları, kara mayınlarını ve kimyasal maddeleri de tespit edebildiği ve yer altında 50 metreye kadar mesafeden görüntü yakalayabilen termal kameraya sahip olduğu belirtildi.

QHA


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık