Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 9.2211
  • Euro 10.7611
  • GR ALTIN 528.34
  • ÇEYREK 866.81

Yunanistan savaşa mı hazırlanıyor?

ABD, İsrail ve Fransa gibi aktörleri yanına alarak Türkiye karşıtı bir politika izleyen Yunanistan’ın askeri noktada attığı adımlar dikkat çekiyor.

Yunanistan savaşa mı hazırlanıyor?
  • 23 Şubat 2021, Salı 13:35

Ülke tarihinin en büyük silahlanma programlarından birini açıklayan ve askeri alımlarda bulunan Yunanistan, Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının paylaşımı konusunda Türkiye’yi asgari bir alana mahkûm etmeye çalışıyor.

Gerek masa başındaki uluslararası hukuka aykırı tezleri gerekse Türkiye karşıtı güçlerle olan yakınlaşmasıyla dikkat çeken Yunanistan’ın adımları tehlikeli boyutlara ulaştı.

Önemli ölçüde enerji kaynağına sahip olması nedeniyle gerek bölge içi gerekse bölge dışı ülkelerin paylaşım mücadelesi içerisine girdiği Doğu Akdeniz’de dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor.

Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının paylaşımı noktasındaki mücadele çerçevesinde Türkiye haricindeki çoğu ülke hukuk dışı hamlelerde bulunuyor. Hukuk dışı adımlar atan aktörlerin başında Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi gelirken söz konusu aktörlerin Türkiye’yi bölgeden izole etmeye çalıştığı görülüyor.

Doğu Akdeniz’de Türkiye karşıtı cephenin başını çeken Yunanistan ve GKRY’nin askeri alanda adımlar attığı bilinirken bu hamleler sıcak savaş ihtimalini hatırlatıyor.

YUNANİSTAN SAVAŞA HAZIRLANIYOR

Yunanistan, Doğu Akdeniz’de bulunan enerji kaynaklarını uluslararası hukuka aykırı bir şekilde ele geçirmeye çalışıyor.

Söz konusu amaç doğrultusunda bölge içi ve dışı aktörlerle birlikte çeşitli adımlar atan Yunanistan, böylece Türkiye’yi asgari bir enerji varlığına mahkûm etmek istiyor. Yunanistan, son dönemde masa başı oyunlarının yanı sıra askeri alanda da dikkat çeken hamlelerde bulundu.

Bu bağlamda çeşitli ülkelerle askeri birlikteliklere imza atan Yunanistan, ciddi ölçüde askeri malzeme alımlarında da bulundu.

 


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık