Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 17.8663
  • Euro 18.4193
  • GR ALTIN 1029.7
  • ÇEYREK 1693.7

Yunanistan cephesi panikledi!

Doğu Akdeniz meselesi bağlamında Türkiye ile Mısır arasında gerçekleşecek olası bir yakınlaşmanın Yunan cephesini rahatsız ettiği görüldü.

Yunanistan cephesi panikledi!
  • 06 Mart 2021, Cumartesi 14:23

Yaşanan gelişmelerin ardından endişeye kapılan Yunanistan’da Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Mısır’ı ziyaret edeceği öğrenildi.

Milligazete'nin haberine göre; Mısır’ın Doğu Akdeniz’deki enerji mücadelesi konusunda Türkiye’yi memnun eden bir adım atması büyük yankı uyandırmıştı.

Doğu Akdeniz’de hidrokarbon ihalesi ilan eden Mısır’ın, Türkiye’nin kıta sahanlığı tezine uygun bir şekilde hareket etmesinin ardından “Türkiye-Mısır ilişkilerinde yeni bir perde mi açılıyor?” sorusu akıllara gelmişti.

Uluslararası arenada ses getiren gelişmeye ilişkin olarak 3 Mart Çarşamba günü Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan açıklama gelmişti. Mısır ile ilişkilerin geliştirilmesine yeşil ışık yakan Çavuşoğlu, “Mısır tarafından kıta sahanlığımıza saygı gösterilmesi olumlu bir adım. İlişkilerimizin seyrine göre, biz de Mısır’la deniz yetki alanlarını müzakere ederek bir anlaşma imzalayabiliriz” ifadelerini kullanmıştı.

YUNANİSTAN CEPHESİ PANİKTE

Türkiye ile Mısır arasında yakınlaşma olabileceğini gösteren emareler karşısında Yunanistan cephesinin endişelendiği görüldü.

Yunan basınında konuya dair çıkan haberler dikkat çekerken konuya dair “Kahire, Ankara’ya göz kırpıyor” ve “Mısır falsosu” gibi başlıklar atılmıştı.

Söz konusu manşetler, Türkiye ile Mısır arasındaki gelişmelerin Yunanistan’da oluşturduğu etkiyi gözler önüne sererken Yunanistan hükümetinden de önemli bir adım geldi.

Bu bağlamda edinilen bilgilere göre Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, yakın bir tarihte Mısır’ın başkenti Kahire’yi ziyaret edecek. Yunanistan ile Mısır arasındaki ilişkinin daha fazla geliştirilmesi ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de dar bir alana hapsedilmesi amacıyla yapılacağı düşünülen ziyaretin önümüzdeki Pazartesi günü gerçekleşebileceği belirtiliyor.


yukarı çık