Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 15.9512
  • Euro 16.7727
  • GR ALTIN 930.85
  • ÇEYREK 1531.6

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık'a silahlı saldırıda kimlerin parmağı olduğu ortaya çıktı

Trabzon'da Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık'a düzenlenmiş olan silahlı saldırının perde arkasını Sözcü yazarı Saygı Öztürk kaleme aldı. Kaynak: İYİ Partili Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık'a silahlı saldırıda kimlerin parmağı olduğu ortaya çıktı

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık'a silahlı saldırıda kimlerin parmağı olduğu ortaya çıktı
  • 13 Haziran 2021, Pazar 13:35

DYP ve ANAP'ın ortak adayı olarak seçime katılan İbrahim Sağıroğlu, 28 Mart 2004'te Yomra Belediye Başkanı seçildi.

DYP İlçe Başkanı Haydar Şimşek'in o günlerde AKP ilçe Başkanı Kahraman Sezgin'i dövdürmeye azmettiren kişi olduğu öne sürüldü.

Şimşek, başka olaylardan çete kurmak, yönetmek iddiasıyla tutuklandı. Haydar Şimşek, tahliye olduktan sonra ilçeye döndü. Bu kez, MHP'li Yomra Belediye Meclis Üyesi Hasan Bayrak'ın dövülmesi olayında adı geçti. Bayrak'ın hedef alınmasının nedeni ise belediyeye ait arazinin bir vakıf üniversitesine parasız ve süresiz verilmesine karşı çıkması ve kararın iptali için dava açmasıydı. 2009'da yapılan yerel seçimlerinde yeniden DYP'den seçilen İbrahim Sağıroğlu, Süleyman Soylu'nun AKP'ye geçmesinden sonra o da AKP'ye geçti ve bir kez daha başkan olduğu biliniyor.

BİR DEĞİŞİK OYLAMA

2019 yerel seçimlerinde Yomra Belediye Başkanlığı'nı İYİ Parti Adayı Mustafa Bıyık kazandı. Bıyık, vakıf üniversitesine parasız ve süresiz verilen araziyi yürüttüğü hukuk mücadelesi sonucu geri aldı ve geniş bir alan halka açıldı. Sağıroğlu döneminde yapılanlar bununla da bitmiyordu. Belediyeye ait akaryakıt istasyonun satışı da mahkeme tarafından iptal edilmişti. Satışın yeniden yapılabilmesi için Başkan Mustafa Bıyık'a yetki verilmesi gerekiyordu.

Yomra Belediyesi'nde AKP'li üyeler çoğunlukta olduğu için yetki verilmek istenmedi. Oylama yapılacağı gün AKP'li üye Hasan Dilaver oturama katılmadı. AKP'li üyelerden Tülay Adanur ise İYİ Partili üyelerle birlikte oy kullandı. Bunun üzerine  AKP Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, Adanur hakkında disiplin soruşturması başlattı.
 
Tülay Adanur'un akrabası olan AKP Yomra İlçe Başkanı Avni Adanur, disipline sevk etme yetkisinin ilin değil, ilçe başkanlığının yetkisinde olduğunu belirtti ve il başkanının tutumuna tepki olarak istifa etti. Hemen ardından Belediye Meclisinin 5 AKP'li üyesi de istifa etti.

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, Ayhan Kılıç'ın aldığı kültür merkezi yapım ihalesini de iptal etmişti. Yeni ihalede belediyenin 1 milyon 300 bin lira kârı oldu. Bu durum bazı rahatsızlıklara yol açtı. İddiaya göre Ayhan Kılıç'ın oğlu Tolgahan Kılıç, başkana kurşun sıkılması için Halit Aytekin'i tetikçi olarak kullandı.

“HASIMLARIM BENİ KOVALIYOR"
 
Kurşunları başkana isabet etmeyen Halit Aytekin, olay yerinden koşarak uzaklaştı. Nefes nefese bir evin kapısı çaldı, “Hasımlarım beni kovalıyor. Bir telefon edeceğim” dedi. Ev sahibinin telefonuyla aradığı kişiye, “İşlem tamam” dedi ve aradığı numarayı da sildi.  Ev sahibi bu durumdan şüphelendi ve Halit evden ayrılınca, o da polisi aradı. Trabzon Emniyet Müdürlüğü ekipleri 6 saat içinde tetikçiyi belirlemiş, 12 saat içinde de yakalamıştı. Bu da Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nün başarısıdır.

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık'a silahlı saldırıda yeni detaylar Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık'a silahlı saldırıda yeni detaylar

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık'a silahlı saldırı girişiminde yeni gelişme! Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık'a silahlı saldırı girişiminde yeni gelişme!

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık'a silahlı saldırı Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık'a silahlı saldırı

Kaynak: Sözcü

yukarı çık