Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 9.6153
  • Euro 11.2377
  • GR ALTIN 554.27
  • ÇEYREK 909.32

Yollar, köprüler, havalimanları, hastaneler… Enerjideki vurgunun yanında hepsi devede kulak kalıyor!..

Enerjide büyük vurgun...

Yollar, köprüler, havalimanları, hastaneler… Enerjideki vurgunun yanında hepsi devede kulak kalıyor!..
  • 05 Aralık 2020, Cumartesi 14:19

Enerjideki vurgunun yanında hepsi devede kulak kalıyor. Kamunun onlarca milyar lirası her yıl bir avuç ‘tanıdık’ şirketin kasasına transfer ediliyor.

Bu vurgundan halkın payına ise giderek yükselen faturalar, kuruyan dereler, çöle dönen tarım arazileri düşüyor. MMO’nun enerji raporu uykuları kaçıracak cinsten veriler sunuyor.

Birgün'de yer alan habere göre; Makina Mühendisleri Odası (MMO) Enerji Çalışma Grubu “Türkiye’de Enerji Nereye Gidiyor” başlıklı raporunu yayımladı.

Geniş kapsamlı rapor çarpıcı veriler sunuyor ve iktidar ile sermaye arasındaki ilişkilerin boyutunu gözler önüne seriyor.

Son yıllarda özellikle yol, köprü, hastane gibi altyapı projeleri daha görünür olduğu için bu alanlarda ticaret-siyaset ilişkisi daha fazla gündem olsa da, rapor, enerji alanının bunların tümünden daha büyük bir vurgun olduğunu ortaya koyuyor. Pastada neredeyse herkes var; Sabancılar, Kolinler, Cengizler, Limaklar, Kalyonlar, Zorlular, Çalıklar ve dahası…

Pastanın büyüklüğü ise yıllık onlarca milyar liradan fazla. Konu enerji olunca sermaye ve iktidarın çıkarları ortaklaşıyor. Ancak çıkar çatışması net; bir tarafta evinin iaşesini karşılamak, ısınmak, aydınlanmak için faturalarla boğuşan milyonlar, diğer tarafta ise sayısı iki elin parmağını geçmeyen ve iktidarla izaha muhtaç ilişkileri bulunan milyonerler var.

Özelleştirmeden elde edilen vurgunlar, elektrik dağıtımında vatandaşın sırtından kazanılan milyarlar, halkın vergisinden teşvik adı altında dağıtılan paralar ve daha fazlası…

Etiketler: enerji

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık