Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.8729
  • Euro 10.4214
  • GR ALTIN 499.29
  • ÇEYREK 819.1

Yoksulun sofradaki ekmeği küçülürken zenginlerin bankadaki parası büyüdü

Koronavirüs salgınıyla beraber gelir dağılımındaki adaletsizlik daha da bozuldu. Miyonerlerin bankalardaki parası 410 milyar lira artarken yoksul daha da yoksullaştı

Yoksulun sofradaki ekmeği küçülürken zenginlerin bankadaki parası büyüdü
  • 11 Şubat 2021, Perşembe 13:51

Koronavirüs salgını sürecinde milyonlarca vatandaŞ işini kaybedip daha fazla borca batarken milyonerlerin geliri katlanarak yükseldiı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile Çalışma Bakanlığı verileri üzerinden yaptığı araştırmaya göre, Koronavirüs yaşandığı 2020 yılının mart ayından yıl sonuna kadar olan dönemde milyonerlerin bankalardaki parası 410 milyar lira artarken aynı dönemde 6.7 milyon yoksula kısa çalışma ödeneği, işsizlik ödeneği ve ücretsiz izin ödeneği adı altında sadece 34.3 milyar lira verildi.

Öte yandan mart ayında Türkiye'de 246 bin 136 milyoner varken aralık sonunda milyoner sayısı 308 bin 278 kişiye çıktı.

Böylece pandemi döneminde milyonerler kulübüne 62 bin 142 yeni milyoner eklendi.

Sözcü'den Erdoğan Süzer’in haberine göre, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı verilerine göre ödenen bu tutar, pandemi nedeniyle gelir kaybına uğrayan 6.7 milyon yoksula 9 aylık sürede kişi başına ortalama 5 bin 121 TL ödendiğini, aylık kişi başına ödemenin ise sadece 569 TL olduğunu gösteriyor.

Veli Ağbaba, Türkiye'de 2020 Mart ayından itibaren etkisini gösteren pandeminin zaten var olan sosyal eşitsizliklerin daha da derinleşmesine de neden olduğunu söyledi. Ağbaba, “Pandemi döneminde çalışanlar daha da yoksullaşırken zenginler daha fazla zenginleşti. Yoksulun sofradaki ekmeği küçülürken zenginlerin bankadaki parası büyüdü. Sosyal devlet ne yazık ki pandemi döneminde de yoksulluk artışına çare olamadı” diye konuştu.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık