Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 9.5152
  • Euro 11.0533
  • GR ALTIN 549.13
  • ÇEYREK 901.84

Yeni Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'in ilk görevi belli oldu

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Çalışma Bakanı olarak atanan Vedat Bilgin, ilk sınavını işçi ve memur zamları konusunda oturacağı pazarlık masasında verecek.

Yeni Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'in ilk görevi belli oldu
  • 23 Nisan 2021, Cuma 13:39

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan kararname sonrası kabinede gerçekleşen değişikliklerden birisi de Aile ve Çalışma Bakanlığı'nın ikiye ayrılmasıydı. Kararnameye göre yeni Çalışma Bakanlığı'na Vedat Bilgin getirildi. Bilgin'in kabinedeki yeni görevinde ise ilk görevi belli oldu. 

ZAM PAZARLIĞI MASASINA OTURACAK

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, Bilgin'i zor bir zam pazarlığı süreci bekliyor. Bilgin kamuda çalışan milyonlarca işçi ve memurun zammının belirleneceği bu yılki pazarlık masasında hükümet adına görüşmeleri yürütecek. Memur-Sen yönetimi, bir önceki toplu sözleşme görüşmelerinde, görevden alınan Aile ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile ciddi gerginlik yaşamıştı.

EN ZOR SINAVI MEMUR TİS'İ OLACAK

Vedat Bilgin, yeni görevindeki en önemli sınavlarından birini önümüzdeki ağustos ayında gerçekleştirilecek memur toplu sözleşme görüşmelerinde verecek. Memur-Sen Konfederasyonu ve bağlı sendikalarıyla yapılacak görüşmelerde 3 milyon 150 bin memurun 2022 ve 2023 zam oranları için pazarlık gerçekleştirilecek. Memurun alacağı zam 2 milyon 330 bin memur emeklisine de aynı oranlarda yansıtılacak.

Bakan Bilgin'in memur sendikalarıyla yapacağı zam pazarlığı kritik önem taşıyor. Memurun 2 yıllık zam dönemine 2023 seçimleri denk geldiği için pazarlık masasında memurun eli daha güçlü olacak. Bununla birlikte Bilgin, hükümetin kamuda kemer sıkma politikasına da uygun hareket etmek zorunda kalabilecek.

ÖNCE İŞÇİLERİN ZAMMI GÖRÜŞÜLECEK

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, memur sendikalarından önce 700 bin kamu işçisinin 2021-2022 zammı için işçi sendikalarıyla pazarlık masasına oturacak. Taşerondan kadroya geçtikten sonra ilk kez toplu iş sözleşmesine dahil edilen işçilerin beklentilerinin yüksek olması nedeniyle Bilgin'in pazarlık masasında zorlanacağı ifade ediliyor. Türk-İş'in bu yıl ilk kez Hak-İş'le birlikte hareket ederek güç birliği yapması da Bilgin için önemli zam sınavı olacak. Bakanlıkların ayrılması işçi ve işveren kesiminde olumlu karşılandı. Tek koltukta iki bakanlık modeli eleştiriliyordu.

Etiketler: Vedat Bilgin

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık