Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 18.8349
  • Euro 20.2695
  • GR ALTIN 1139.1
  • ÇEYREK 1874.2

Yasin Börü davasında karar açıklandı

Yasin Börü ve arkadaşlarının öldürülmesine ilişkin davada 15 sanık hakkında ‘çocuğu canavarca hisle eziyet çektirerek öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Yasin Börü davasında karar açıklandı
  • 25 Haziran 2021, Cuma 18:13

Diyarbakır’da 6-7 Ekim 2014’te düzenlenen izinsiz gösterilerde, Yasin Börü, arkadaşları Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökguz’un öldürülmesiyle ilgili, Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava, 24 Nisan 2017’de sonuçlandı.

Aralarında suça sürüklenen çocukların da bulunduğu 41 sanıktan 16’sına 5’şer kez ağırlaştırılmış müebbet, 2’sine 5’şer kez müebbet, 7’sine değişen yıllarda hapis cezası verilirken, 13 kişinin beraatına, firari olmaları nedeniyle 3 kişinin dosyalarının ise ayrılmasına karar verildi.

YARGITAY, 22 SANIK YÖNÜNDEN KARARI BOZDU

Sanık ve mağdur avukatlarının karara itiraz etmesi üzerine dosya, istinafa taşındı.

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 4’üncü Ceza Dairesi, Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını hukuka uygun buldu. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya, Yargıtay’a gönderildi.

Yargıtay, geçen yıl nisan ayında ‘canavarca hisle ve eziyet ederek kasten öldürmek’ suçundan ceza verilen 21 sanık ile beraat alan Hüseyin Okçu hakkındaki kararı bozdu.

Yargıtay’ın bozma ilamında, Yasin Börü’nün olay tarihinde 18 yaşından küçük olduğu belirtilerek, 22 sanığın bu suçu çocuğa karşı işlediğinin de değerlendirilmesi gerektiği kaydedildi.

SAVCI AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEDİ

Yargıtay’ın bozma kararı sonrası 3’ü firari 25 sanığın Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına devam edildi. Duruşmaya 21’i tutuklu 22 sanık ile taraf avukatları katıldı.

Cumhuriyet Savcısı, mütalaasında 21 sanığın ‘çocuğu canavarca hisle kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsini istedi. 1 sanığın beraatını talep eden savcı, firari 3 sanığın da dosyasının ayrılması yönünde görüş bildirdi.

15 SANIĞA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Mahkeme heyeti, 15 sanığa, ‘çocuğu canavarca hisle kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Suça sürüklenen 3 çocuk sanığa ise aynı suçtan 23’er yıl hapis cezası verildi.

3 firari sanık ile mazeret bildiren 3 sanığın dosyalarının ayrılmasına karar verildi. Bir kişinin ise delil yetersizliğinden beraatına hükmedildi.

 

Kaynak: Sözcü

yukarı çık