Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.8311
  • Euro 9.4544
  • GR ALTIN 456.23
  • ÇEYREK 748.67

'Yargı sadece hukukun emri altındadır'

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Yargı hiçbir yerden ve kimseden emir almaz. Yargının emir alacağı tek yer Anayasa'dır ve kanunlardır. Yargı, sadece hukukun emri altındadır" ifadelerini kullandı. Gül'ün bu sözleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yargı mensuplarına yönelik,"Kanunlara değil, vicdanınıza kulak verin" şeklindeki çağrısını akıllara getirdi.

'Yargı sadece hukukun emri altındadır'
  • 10 Ocak 2020, Cuma 15:02

Gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir mesaj olarak algılanabilecek açıklamalarda bulundu.

Yeniçağ'da yer alan habere göre; Gül, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Berfin Özek’in yüzüne asit atarak kalıcı şekilde yaralanmasına neden olan şahsa verilen 13,5 yıl hapis cezasını eleştirmesi ve yargıçlara, "Tüm yargı dünyasına sesleniyorum; bu kanunların sayfaları arasındaki maddelere değil vicdanınıza kulak verin." çağrısında bulunmasına karşılık, "Yargı hiçbir yerden ve kimseden emir almaz. Yargının emir alacağı tek yer Anayasa'dır ve kanunlardır. Yargı, sadece hukukun emri altındadır" ifadelerini kullandı. 

Gül'ün diğer açıklamaları ise şu şekilde;

Nöbetçi noterlik uygulamasıyla ilgili Gül, "9 ayda 598 bin 572 kişi hafta sonu noterde işlem yaptı" diye konuştu.

Adalet Bakanı Gül, "AİHM nezdinde Türkiye'deki ihlallere yönelik 2019'da, bir önceki yıla kıyasla ihlal kararı sayısı 140’tan 96'ya gerilemiştir" dedi.

Gül, "2019'da AİHM’de ülkemize ilişkin 732 dosya kapatılmıştır. Görülen dosya sayısı ise tüm zamanların en düşük miktarı olan 680'e gerilemiştir"  ifadelerini kullandı.

FETÖ ile mücadele konusunda Bakan Gül, "289 fiili darbe davasının 272'sinin tamamlandığını, 17 davanın şu an derdest olduğunu ifade etmek isterim" diye konuştu.

Gül, "2019'da iş hukuku alanında 391 bin uyuşmazlık arabulucuya gitmiş, 230 bini anlaşmayla sonuçlanmış. Bu, 400 mahkemenin 1 yılda bakacağı iş demek" ifadelerini kullandı.

Gül, "Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddet Bürosu'nun Türkiye genelinde yaygınlaştırılması için tüm çalışmalar yapıldı. Bu konuda elbette yargı sonuçtur, olan hadiseyi cezalandırır ama ortak dileğimiz o kişi bu şiddete maruz kalmadan, yaralanmadan, saldırı yapılmadan bu işlerin önlenmesi" diye konuştu.

Gül, "Geçen yıl gelen 176 bin 380 ihbar dosyasından 119 bin 636'sında savcılık makamı, 'soyut ve mesnetsiz iddia' nedeniyle soruşturmaya yer olmadığına karar vermiştir" dedi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Anayasa Mahkemesi'nin kararına rağmen erişime açıklamayan Wikipedia'nın gerekçeli kararın açıklanmasının ardından açılacağını belirtti.

Kaynak: Yeniçağ

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık