Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.6305
  • Euro 10.1291
  • GR ALTIN 492.78
  • ÇEYREK 808.47

Yangın söndürme topuna büyük zam!

Türkiye'nin Akdeniz ve Ege bölgelerinde etkili olmayı sürdüren orman yangınlarıyla mücadele devam ediyor. Yangınlarla mücadele konusunda oldukça önemli bir ekipman olan yangın söndürme toplarındaki fiyat artış ise büyük tepki topladı.

Yangın söndürme topuna büyük zam!
  • 03 Ağustos 2021, Salı 17:01

Bir HalkTv'den Onur Durmuş'un haberine göre, Türkiye’de Manavgat’ta başlayan ve ardından farklı noktalarda meydana gelen can yakıcı orman yangınlarıyla mücadele devam ediyor.

Duyarlı vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları yangınları söndürmek adına ihtiyaç malzemelerini gerekli tüm bölgelere iletmek için çaba harcıyor.

Bu malzemelerin en başında ise 'yangın söndürme topu' geliyor. Yangınlara karşı etkili bir kullanım olarak sunulan yangın topu, alevle temas ettiği zaman 3 ile 5 saniye arasında patlar. Açık alanda tek başına, yaklaşık 3 metre küplük alanda çıkabilecek yangınları söndürebilir.

YÜZDE 130 FİYAT ARTIŞI 

Uçak eksiliği nedeniyle yangınlara müdahale edilememesi, kırsal kesimlere araçların ulaşamaması nedeniyle yangın söndürme topları mücadelede hayati öneme sahip. Ancak yangın söndürme toplarına yangınlardan dolayı rağbetin artması fırsatçı üreticileri harekete geçirdi.

1 ay öncesine kadar tanesi 180 ile 200 lira arasında satılan yangın söndürme topları şu anda online alışveriş sitelerinde 450 lira ile 500 lira arasında satılıyor. Yüzde 130'un üzerinde yapılan zam Türkiye'nin yaşadığı bu zor günlerde tepkiye neden oldu.

halktv.com.tr yangın söndürme topu üretimi yapan ve Türkiye pazarında önemli bir pazara sahip olan bir firma ile iletişime geçti.

Firma yetkilisi fiyat artışlarının yangınların başlamasıyla arttığını belirterek detaylı bilgi veremeyeceklerini söyledi.

Yetkili, online siteler üzerinden 470 lira bandında satılan ürünlerini KDV hariç 375 liraya satabileceklerinin bilgisini verdi. Stoklarında yeterince yangın söndürme topu olduğunu belirten yetkili tek kişiye 20 adetten fazla ürün satamayacaklarını da belirtti.

Sebebini sorduğumuzda ise 'konu benim yetkimi aşıyor' cevabını aldık.Online satış sitelerinin fiyat sıralamalarını yapan başka bir site ise artışı bu tablo ile gözler önüne serdi.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık