Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.5546
  • Euro 9.1373
  • GR ALTIN 437.81
  • ÇEYREK 718.81

Ve bir ülke daha karıştı!

ABD'de siyahi Amerikalı George Floyd'un polis şiddeti sonucu 46 yaşında hayatını kaybettiği Minneapolis kentinde başlayıp dünyaya yayılan protestolar tüm hararetiyle sürüyor.

Ve bir ülke daha karıştı!
  • 08 Haziran 2020, Pazartesi 16:24

Amerikalı George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin yankıları sürüyor. ABD'de başlayan protestolar dünyanın pek çok ülkesine yayıldı.

BELÇİKA DA KARIŞTI

Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen, ırkçılık ve polis şiddetinin protesto edildiği "Black Lives Matter" gösterisi sonrası olaylar çıktı. Polis ve göstericiler arasında çıkan çatışmalar sonucu 150 kişi gözaltına alındı. Brüksel'deki Poelaert Meydanı'nda düzenlenen gösteriye 10 binden fazla kişi katıldı. 

Olaysız geçen gösterinin dağılmasının ardından, kentin bazı bölgelerinde toplanan protestocular ile polis arasında gerginlik başladı.

Kamu yayıncısı VRT'ye göre, Motonge bölgesi ile Naamspoort metro istasyonu çevresinde ateş yakan ve birkaç dükkanı yağmalayan göstericilere polis, göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile müdahale etti. Göstericiler de polise, kaldırım taşları ve şişelerle karşılık verdi.

Çıkan olaylarda 150 kişinin gözaltına alındığı açıklandı. Brüksel Belediye Başkanı Philippe Close, ABD'de polis şiddeti sonucu ölen George Floyd'u anmak amacıyla düzenlenen barışçıl gösterinin, suç yanlısı gruplar tarafından amacından saptırıldığını söyledi.

Korona virüs salgını önlemlerine rağmen, gösteriye katılan 10 binden fazla kişinin sosyal mesafe kuralına uymamamsı da eleştirilere neden oldu. Belçika Başbakanı Sophie Wilmes de, haklı bir amaç için düzenlenen gösterinin, haftalarca virüsle savaşan sağlık çalışanlarının çabalarını hiçe saydığını savundu.

Flaman Sosyalist Partisi lideri Conner Roussesau da, 10 bin kişinin bir araya toplanmasının, sağlık açısından tehlikeli olduğunu belirterek, "Korona döneminde ırkçılıkla savaşmanın yaratıcı bir yolunu bulalım. Bu, aylardır kurallara uyan herkese saygısızlık" dedi.

Bazı göstericiler ise ABD Başkanı Donald Trump'ın kuklasını yumrukladı ve tekmeledi.

ABD, kendi kazdığı kuyuya düştü ABD, kendi kazdığı kuyuya düştü

Kaynak: Yeniçağ
Etiketler: George Floyd abd

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık