Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 9.5488
  • Euro 11.0998
  • GR ALTIN 549.02
  • ÇEYREK 900.72

Vakalar tekrardan yükselebilir!

Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Muharrem Baytemür, Eylül ayında bir artış görülmesi tehlikesi olduğunu söyleyerek uyarıda bulundu.

Vakalar tekrardan yükselebilir!
  • 13 Temmuz 2021, Salı 13:04

Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Muharrem Baytemür, Türkiye’de vakaların bir süredir 5 bin bandında kaldığını söyleyerek, "Vakalar 5 binin altına düşemedi. İki doz aşı olanların oranı da daha yeni yüzde 20’ye yükseldi. Aşılamanın çok daha hızlı ilerlemesi gerekiyor” dedi.

Eylülde vaka sayılarında bir pik beklenebileceğini söyleyen Baytemür, “Şunu biliyoruz: Ölenlerin yüzde 90ından fazlası iki aşısını olmayan kişiler. Bu dünyada da böyle.O nedenle bizim aşılamayı hızlandırmamız lazım. Bu aşılama düzeyiyle pik yapmamamız şans olur” ifadelerini kullandı.

Baytemür, bundan sonraki dönem için sokağa çıkma kısıtlamaları gibi kısıtlamalar yerine, insanların aşıya ikna edilmesi gerektiğini belirtti. 

20 BİN VAKA GÖREBİLİRİZ 

Fransa’da hükümet sözcüsü Gabriel Attal, geçen hafta yaptığı açıklamalarda, Delta varyantının şu anda Fransa’daki yeni vakaların yaklaşık yüzde 40’ını temsil ettiğini ve dördüncü bir enfeksiyon dalgasının oluşmasına izin verilirse, yaz aylarının kötü geçebileceğini söyledi. Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran da “Eğer önlem almazsak ağustos başında günde 20 bin vaka görebiliriz” uyarısı yaptı. 

Cumhuriyet'ten Sarp Sağkal'ın haberine göre; Alman basını 100 bin kişi başına düşen yeni vaka sayısının 5 günde 5.8’den 6.2’ye çıktığı yazdı. İtalyan basınında da Delta etkisiyle, salgının bulaş değerinin arttığı ve 100 bin kişide vaka sayısının 1 haftada 9’dan 11’e yükseldiği aktarıldı. İngiltere’de de son 5 günde vaka sayıları 30 binin üzerine çıktı.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık