Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.2578
  • Euro 10.0499
  • GR ALTIN 487.37
  • ÇEYREK 799.58

Uzmanlardan Sarsıcı korona çıkışı: 4 Kat fazla...

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk; 'Ülkemizde 60 yaşından önce koronadan ölenlerin sayısı Avrupa’dan 4 kat fazla' dedi.

Uzmanlardan Sarsıcı korona çıkışı: 4 Kat fazla...
  • 27 Nisan 2020, Pazartesi 16:41

Tüm dünyada korku salmaya devam eden korona virüs salgını, çocuk ve gençlerde az ve hafif seyrediyor. 15 yaş altında hastalığın görülme oranı yüzde 10-15. 20-50 yaş arasında ölüm oranı ise binde 2.

45 yaş altındakilerin yoğun bakıma girme oranı da yüzde 12. Buna rağmen hastalık gençlerde ve çocuklarda ağır seyredebiliyor.

Sözcü’den Nazan Doğaner Halıcı haberine göre, Prof. Dr. Erk’in açıklamaları şu şekilde:

TÜRKİYE'DE AVRUPA'DAN DAHA YÜKSEK

"Türkiye’de 60 yaşından önce ölenlerin oranı yüzde 21.3. Bu oran Avrupa’dan 4, dünya ortalamasından 9 kat fazladır. Bunda; genç ve orta yaşlılarda obezite, diyabet, kalp-damar hastalığı ve hipertansiyonun fazla olmasının, yoğun sigara içiminin ve beslenme bozukluklarının etkisi büyük.

Gençlerde ve yetişkinlerde hastalığın ağır seyretmesinin genetik birtakım nedenleri de olabileceği düşünülüyor. Bağışıklık sistemini düzenleyen genlerde farklılıklar, farklı kan grupları ve virüsün insan hücresine girmesine neden olan ACE-2 proteinini belirleyen genlerdeki değişikliklerin hastalığın ağır seyretmesinde rolü olduğu sanılıyor.

Hastalık erkeklerde daha fazla görülüyor ve daha öldürücü seyrediyor. Dünya ortalamasına bakıldığında ölenlerin yüzde 65-70’i erkek. Bu açıdan erkek cinsiyet ve ileri yaş belirgin bir risk faktörüdür.

Erkeklerde bu hastalığın daha sık ve ağır seyretmesinin davranışsal, hormonal ve bağışıklık sistemi ile ilgili nedenleri var.

Kadınlara göre çok daha fazla sigara içiyorlar. Sigara içenlerde hastalık 10-14 kat ağır seyrediyor. Erkeklik hormonu olan testosteronun bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkisi var ve erkeklerde bağışıklık sistemini düzenleyen kromozomlardan bir adet var.

Ayrıca erkekler kadınlara göre daha az el yıkıyor, az sabun kullanıyorlar, sağlıklarına daha az önem veriyor ve doktora geç başvuruyorlar.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık