Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 15.8338
  • Euro 16.6221
  • GR ALTIN 929.25
  • ÇEYREK 1528.6

Uzmanlardan kritik korona virüs uyarısı!

Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan kısıtlamalar bugün itibariyle kaldırıldı. Rehavet konusunda endişeli olan uzmanlar "Tedbirlere uyulmaz ise Eylül-Ekim aylarında Türkiye dördüncü dalgayı görebilir" uyarısında bulundu.

Uzmanlardan kritik korona virüs uyarısı!
  • 01 Temmuz 2021, Perşembe 12:38

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında tüm Türkiye’de uygulanan kısıtlamalar, bugünden itibaren İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelge doğrultusunda kaldırıldı.

Türkiye genelinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları bu sabah saat 05.00’ten itibaren hafta içi-hafta sonu ayrımı olmaksızın sona erdi.

Sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılmasıyla bağlantılı olarak uygulanan şehirler arası seyahat kısıtlamaları da kaldırıldı.

Uzmanlar, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 90’a yakın ülkede görülen, Hindistan kaynaklı delta varyantının Rusya ve İngiltere’de yayılmaya başladığı dönemde alınan normalleşme kararından dolayı endişeli.

Türkiye’de toplam yapılan aşı sayısı 49 milyon 600 bini geçerek 50 milyona dayandı. 

Birinci doz uygulananların sayısı 34 milyon 500 bini geçerken, ikinci doz uygulanan kişi sayısı 15 milyonu aştı.

Rusya’dan gelen turistlerden mutlaka son 72 saatte resmi kurumlar tarafından belgelendirilmiş PCR negatif test sonucu istenmesi gerektiğine değinen uzmanlar, yeni varyanta karşı Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’dan Türkiye’ye yapılacak uçuş seferlerinin iptal edilmesi gerektiğini söylüyor.

"İKİ DOZ YAPTIRANLARIN ORANI YÜZDE 20'Yİ BULMADI"

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökçe Demir, Delta’nın bugüne kadar görülen tüm varyantlardan daha hızlı ve kolay bulaştığını hatırlattı.

Demir, "Ülkemizde ikinci doz aşısını olanların oranı yüzde 20’yi bile bulmuş değilken, Rus ve İngiliz turistlerin kollarını sallayarak gelmeleri endişe veriyor. 1 Temmuz ve özellikle Kurban Bayramı’nda hiçbir şey olmamış gibi davranır, tedbiri elden bırakırsak çok açık söylüyorum, Eylül ayında 4. dalga kapıyı çalar. Temmuz sonuna kadar ikinci dozu tamamlanmış kişi sayısı 50 milyon bandına gelmiş olmalı. Aşı gerileme olursa delta hızla Anadolu’ya yayılacaktır" değerlendirmesinde bulundu. 

"2 METRE MESAFE KORUNMALI"

Hürriyet gazetesinden Meltem Özgenç'in haberinde görüşlerine yer verilen Prof. Dr. İftihar Köksal ise, "Genel anlamda yasakların kalkması, kişisel önlemlerin kalkması anlamına gelmiyor. Tüm dünyada Delta varyantı alarmı varken, tam olarak özgürleştiğimizi söyleyemeyiz. Ancak açık ortamda bile olsa iki kişi ya da daha kalabalık olunan durumlarda iki metre mesafe mutlaka korunmalı. Aşı olunsa da maske ve mesafeden asla taviz verilmemeli" dedi. 

"MASKE VE MESAFEDEN TAVİZ VERMEYİN"

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz de, "Halkımız tedbirleri bırakırsa 4. dalga ağustos-eylül aylarında olacak diye korkuyorum. Hastalığa karşı aşı ile en etkili koruma 2. dozdan iki hafta sonra başlıyor, bu nedenle ilk dozdan sonra maske ve mesafe gibi kişisel korunma yöntemlerinden kesinlikle taviz verilmemeli" dedi.

Etiketler: koronavirüs

yukarı çık