Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 9.4963
  • Euro 11.0692
  • GR ALTIN 548.14
  • ÇEYREK 899.29

Uygur zulmü gündeme gelecek mi?

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi bugün Türkiye'ye gelecek.

Uygur zulmü gündeme gelecek mi?
  • 25 Mart 2021, Perşembe 13:45

Doğu Türkistan'da sistematik olarak uygulanan Çin zulmüne karşı Batılı devletler birer birer yaptırım kararı alıyor.

Uygur Türklerine yapılan zulüm gündem de sıcaklığını korurken, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugün Türkiye'ye geliyor.

Ankara'da üst düzey ziyaret yapacak olan Wang Yi ile masada Doğu Türkistan zulmü olacak mı?

MASADA DOĞU TÜRKİSTAN OLACAK MI?

BBC Türkçe'de yer alan haberde  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamasına göre, Wang Yi'nin bölge turu kapsamında Türkiye-Çin ikili ilişkileri, bölgesel meseleler, Asya'yı, Avrasya'yı ilgilendiren konular ve Covid-19'la mücadele" olacak.

Temmuz 2019'da, Türkiye'den bir heyetin Uygur Türklerinin yaşadığı Doğu Türkistan'ı ziyaret ederek incelemelerde bulunacağına dair bir açıklama yapılmıştı. Ancak açıklamanın üzerinden yaklaşık 20 ay geçmesine rağmen bir heyet oluşturulmadı.

Gazeteye konuşan üst düzey bir diplomatik kaynaklar, "Masada büyük bir gündem var, elbette Uygur konusu da gündeme gelecektir. Tereddütsüz olarak Uygur konusuna Türkiye'nin bakış açısı Sayın Bakan tarafından paylaşılacak" dedi.

DOĞU TÜRKİSTAN HEYETİ MASADA DEĞİL

Diplomatik yetkili Doğu Türkistan'a gidecek heyet konusunda, "henüz bir somut gelişme olmadığını" ve Çin Dışişleri Bakanı'nın ziyaretinde de bu konunun özel olarak gündeme getirilmeyeceğini belirtti:

"Şu an için bu ziyaretlerle ilgili somut bir gelişme yok. Dışişleri Bakanı'nın ziyaretinde Uygur konusu gündeme gelecek olsa da özel olarak bu heyetle ilgili izinler alınacak demek doğru olmaz. Bakış açımız paylaşılacak ancak münhasıran heyetlerin ziyareti konusunu ele alacağımızı söylemek için henüz erken."


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık