Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.4294
  • Euro 8.982
  • GR ALTIN 412.55
  • ÇEYREK 676.83

Uygur Türklerinden Kırım Tatar Sürgünü mesajı

Türkiye’de yaşayan Uygur Türklerini temsil eden Türkiye Uygur Hareketi, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımının 76. yıl dönümünü anlamlı bir mesaj ile andı.

Uygur Türklerinden Kırım Tatar Sürgünü mesajı
  • 18 Mayıs 2020, Pazartesi 21:33

Türkiye Uygur Hareketi sosyal medya hesabında yayınladığı anma mesajında, “18 Mayıs 1944, birçok acı gibi her Türk’ün yürek sızısıdır. Kırımlı soydaşlarımızın vatanlarına özgürce dönüşü bir gün mutlak gerçekleşecektir. Doğu Türkistanlılar da özgürce vatanlarına sahip olacaktır. Kırım sürgününü yad ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.

QHA


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık