Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.5512
  • Euro 10.0853
  • GR ALTIN 495.39
  • ÇEYREK 813.19

Uygur Türkleri tepkili: Biz neden vatandaş olamıyoruz?

Uygur Türklerine vatandaşlık verilmemesi ile ilgili tartışmalar yeniden alevlendi....

Uygur Türkleri tepkili: Biz neden vatandaş olamıyoruz?
  • 10 Ağustos 2020, Pazartesi 20:06

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "'Ben Türküm, Türkmenim deyip de vatandaşlığı olmayan vatandaşlık almak isteyen kardeşlerimize de T.C. vatandaşlığını vereceğiz" ifadeleri sonrasında açıklamalarda bulunan Uygur Türk'ü bir genç 9 yıldır Türkiye'de olmasına rağmen vatandaşlık alamadığını söyledi.

Doğu Türkistan'daki Çin zulmü devam ediyor. Ailelerinden haber alamayan on binlerce Uygur Türk'ü çaresiz bir şekilde yardım bekliyor.

Uygur Türkleri'nden bazıları da Türkiye'ye gelmiş durumda. Ancak vatandaşlık alamıyor, sağlık güvenceleri bulunmuyor.

Suriyeli sığınmacılara yönelik vatandaşlık programı genişletilirken aynı uygulamanın Uygur Türkleri için yapılmadığı belirtiliyor.

ÇAVUŞOĞLU'NDAN VATANDAŞLIK AÇIKLAMASI

Beyrut'ta meydana gelen patlama sonrasında bölgeye hareket eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkmenlerin vatandaşlığına alınması sürecine ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı. Çavuşoğlu, "'Ben Türk'üm, Türkmenim' deyip de vatandaşlığı olmayan vatandaşlık almak isteyen kardeşlerimize de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını vereceğiz. Bu, Cumhurbaşkanımızın talimatıdır" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu'nun bu açıklamalarına 9 yıldır Türkiye'de bulunan Uygur Türk'ü bir gençten tepki geldi.

Sosyal medya hesabından Çavuşoğlu'nun açıklamalarını alıntılayan Uygur genci şu ifadeleri kullandı:

"Ben Uygur Türküyüm,Türk milletinin bir evladıyım, İstanbul Üniversitesi Hukuk fakultesi mezunuyum. 9 senedir Türkiyede yaşıyorum. Annem,Türkiye'de oğlunu okuttuğu için #çin zindanında işkence çekiyor olan bir Türk Annesidir. Ben henüz Türk vatandaşı olamadım!!!!"


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık