Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 12.369
  • Euro 14.0093
  • GR ALTIN 713.05
  • ÇEYREK 1172.1

Uygur Türkleri: Soykırımı durdurmak için her türlü meşru mücadelemizi devam ettireceğiz

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin Türkiye ziyaretine ilişkin kaygılarını dile getiren Uygurlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulundu.

Uygur Türkleri: Soykırımı durdurmak için her türlü meşru mücadelemizi devam ettireceğiz
  • 26 Mart 2021, Cuma 11:31

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, 6 ülkeyi kapsayan bölge ziyaretleri kapsamında Ankara’ya geldi.

Dün sabah saatlerinde Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile bir araya gelen Wang Yi, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da kabul edildi. Çin güçleri

tarafından Doğu Türkistan’da uygulanan mezalim yürekleri kanatırken Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin Türkiye ziyareti, Uygur Türkleri tarafından tepkiyle karşılandı.

Uygurların açıklamasında, “Doğu Türkistan STK’ları olarak Doğu Türkistan’daki soykırımı durdurmak için her türlü meşru mücadelemizi devam ettireceğiz” denildi.

“ÇİN, SOYKIRIM SUÇUNU ARTIK GİZLEYEMEZ”

Doğu Türkistan’da yaşananları tüm çıplaklığıyla ortaya çıkartmak için bölgeye uluslararası bağımsız gözlemci heyeti gönderilmesinin gerektiği belirtilen açıklamada “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin  Türk-İslam Dünyası, Türk Konseyi ve İslam İş Birliği Teşkilatı gibi uluslararası kuruluşların Doğu Türkistan’daki soykırımı durdurmaya yönelik çalışmalarına önderlik edebileceğine inanıyoruz. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’ye şunu hatırlatmak istiyoruz. Çin borç tuzağı, ticaret diplomasisi, şantaj uygulamaları ile Doğu Türkistan halkının bekasını tehlikeye atan, aynı zamanda evrensel hukuk ve prensiplere dayanan uluslararası sisteme tehdit oluşturan soykırım suçunu artık gizleyemez” denildi.


ÇİN-TÜRKİYE ARASI SUÇLULARIN İADESİ ANLAŞMASI İPTAL EDİLSİN

Basın açıklamasında Çin-Türkiye arası suçluların iadesi anlaşmasından duyulan rahatsızlığa vurgu yapılarak “Çin hükümeti, Türkiye’deki Doğu Türkistanlılara ajanları ile ya da aile üyelerini rehin alarak tehdit ederek, düzmece delillerle Türk mahkemelerine şikâyet ederek, fiziksel ve psikolojik zarar vermeye çalışmaktadır. Bunların yanı sıra bizleri tedirgin eden Çin-Türkiye arası suçluların iadesi anlaşması ise Çin medyalarınca belirtildiği gibi Çin’in Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlılara karşı kurduğu hukuki bir tuzaktır. Doğu Türkistanlılar adına Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin söz konusu anlaşmayı reddetmesini her zaman ciddiyetle talep etmekteyiz.” değerlendirmesinde bulunuldu.

 


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık