Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.6422
  • Euro 10.138
  • GR ALTIN 493.00
  • ÇEYREK 808.89

Ünlü ekonomistlerden çarpıcı dolar tahmini

Dolar kuru son zamanların en büyük rekorunu kırarak 8 lira 60 kuruşu geçti. Dünyaca ünlü ekonomistler dolar ve döviz kurları hakkında kritik bir analizde bulundu.

Ünlü ekonomistlerden çarpıcı dolar tahmini
  • 29 Mayıs 2021, Cumartesi 16:10

Dolar kurundaki önlenemeyen yükseliş devam ediyor.

Dünyaca ünlü uzmanlara göre dolar kurundaki yükseliş devam edecek. 

Commerzbank’ten Tatha Ghose’a göre bu yıl Dolar 10 lirayı,  Euro 12 lirayı görme ihitmali bulunuyor.

Türkiye ekonomisi ise her geçen gün erimeyi sürdürüyor. 

Ünlü ekonomistin yıl sonu enflasyon tahmini ise yüzde 20,9.olarak açıklandı. Türk Lirası bugün gelişmiş ülkelerin para birimleri karşısında tarihin en düşük değerlerine geriledi. Dolar/TL kuru 8,61, Euro/TL kuru 10,47, Sterlin/TL kuru ise 12,19 ile tüm zamanların rekorlarını teker teker geçti.

KAVCIOĞLU’NA GÜVEN AZALDI

Ekonomist Tim Ash’e göre Türk Lirası’nın daha fazla değer kaybetmemesi için bir neden yok.Bu gidişatı durdurmak için yapılması gereken ilk şeyin “düzgün ve güvenilir bir Merkez Bankası Başkanı atayıp ona bağımsız şekilde çalışma fırsatı vermek” olduğunu söyleyen Ash, “Ağbal’ın göreve gelmesiyle bir umut oluşmuştu fakat Kavcıoğlu’na inanan pek fazla kişi yok. Merkez bankacılığı ve politikaları hakkında tecrübesi az” ifadelerini kullandı.

“DOLAR/TL KURU 10 LİRAYI GÖREBİLİR”

Commerzbank’ten Tatha Ghose da TL’deki değer kaybının enflasyonu artırdığını ve buna karşılık Merkez Bankası’nın “güvenilir bir şekilde” faizleri artıramamasının TL’nin daha fazla değer kaybetmesi riski oluşturduğunu vurguluyor: Liranın stabilize olması için bir tür kur rejimi değişikliği veya bazı kurumlarının yönetiminin el değiştirmesi gerekebilir (örneğin IMF gözetimi altında). Bu adımlar kredibiliteyi tekrar sağlar.

Etiketler: dolar

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık