Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 18.8368
  • Euro 20.2418
  • GR ALTIN 1138.1
  • ÇEYREK 1872.8

Ülkücü Şehit Muhittin Olcay'ın şehadetinin 40. yıl dönümü

Şehadetinin 40. yıl dönümünde, Ülkü Şehidi Muhittin Olcay'ı rahmet ve minnetle yâd ediyoruz.

Ülkücü Şehit Muhittin Olcay'ın şehadetinin 40. yıl dönümü
  • 19 Mayıs 2020, Salı 12:29

ÜLKÜCÜ ŞEHİT MUHİTTİN OLCAY - 19 MAYIS 1980

Cesurluğu ve baba yiğitliği ile efsane olmuştu.Muhittin Olcay’a ringo deniliyordu. Kendisinin çeşitli dergilerde karikatürü bile çizilmişti.

19 Mayıs bayramının kutlanmasından sonra halkın spor sahasından dağılıp şehir merkezine geldiği sırada Genç Caddesi üzerinde meydana gelen saldırıda Muhittin Olcay aldığı kurşun yaraları sonucu şehit olmuş ve olayda yaralanan Yakup Bağış Elazığ devlet hastanesine kaldırılmıştır.

Kardeşi Hamdullah da Ringo gibi komünistlerin saldırısına maruz kalmıştır. Çarşıda gezindiği bir sırada solcu grup tarafından arkasından gizlice gelinip kafasına geçirilen çuval ile etkisiz hale getirilerek kafa kısmından darp edilmiştir.

Ağır yaralı halde hastaneye kaldırılan Hamdullah uzun bir süre hastanede tedavi altında tutulmuş ve kafasından aldığı darbeler beyninde hasar oluşturduğundan akli dengesini kaybetmiştir.

Akabinde uzun bir süre bu şekilde kendi evinde yaşadıktan sonra hastalığının ilerlemesi sonucu Elazığ Ruh ve Sinir Araştırmaları Hastanesi’nde yatırılır. Babasının ölümüyle duyduğu derin üzüntü sonucu kırdığı hastane penceresi camlarından karnını deşerek 1997 yılında yaşamına son vermiştir.

Ülkücü Şehit Muhittin Olcay'ı rahmet ve minnetle yâd ediyoruz.


yukarı çık