Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 18.8384
  • Euro 20.2334
  • GR ALTIN 1138.1
  • ÇEYREK 1872.7

Ülkücü Şehit Hikmet Tekin'in şehadetinin 41. yıl dönümü

Şehadetinin 41. yıl dönümünde, Ülkü Şehidi Hikmet Tekin'i rahmet ve minnetle yâd ediyoruz.

Ülkücü Şehit Hikmet Tekin'in şehadetinin 41. yıl dönümü
  • 12 Ağustos 2020, Çarşamba 14:44

ÜLKÜCÜ ŞEHİT HİKMET TEKİN - 12 AĞUSTOS 1979

1950 yılında Bingöl'de doğan Hikmet Tekin, ODTÜ mezunudur.

1977 Belediye seçimlerinde, MHP'den Bingöl Belediye Başkan adayı olmuştur. MHP'nin Bingöl'de %33 oy oranı ile birinci parti olmasıyla birlikte 29 yaşında Bingöl Belediye Başkanlığı'na seçilmiştir.Belediye Başkanlığını kazandıktan sonra kendisine yönelik tehditler yoğunlaşmış, ardından bunu silahlı saldırılar takip etmiştir. İlk silahlı saldırıda evleri otomatik silahlarla taranmış, yara almamıştır. Ancak komünistlerin yaptığı ikinci saldırıda (26 ekim 1978) ağır şekilde yaralanmış, önce Bingöl Devlet Hastanesine, daha sonra da Elazığ Devlet Hastanesine kaldırılmıştır. Burada derhal ameliyata alınmış, ancak ameliyat sırasında verilecek olan kanın yanlış kan olduğu anlaşılınca bizzat Başbuğ rahmetli Alparslan Türkeş tarafından özel ambulans uçakla Ankara’ya, Ankara Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılmıştır. Hikmet Tekin, bu saldırıdan ancak bir böbreğini kaybederek kurtulmuştur.

Buna rağmen taburcu olduktan sonra raporunu bile kullanmadan tekrar Bingöl’deki görevine başlamıştır. Kendisi defalarca koruma ve silah ruhsatı istemesine rağmen bu imkân devrin idarecileri tarafından esirgenmiştir.

VEFATI

Hikmet Tekin, Ramazan ayında yakınlarıyla birlikte Bingöl'ün Genç ilçesinde ikâmet eden ablasına evine iftar yemeğine gitmiştir.

12 ağustos 1979 günü gece Bingöl'e dönerken komünistlerce kurulan pusuya düşürülmüş, bu saldırıda kendisiyle birlikte annesi Hamdiye Tekin, kardeşi İngilizce öğretmeni olan Ahmet Tekin ve kendisi şehit olmuştur.


yukarı çık