Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 18.8153
  • Euro 20.4386
  • GR ALTIN 1165.8
  • ÇEYREK 1918.6

Ülkücü İsa Armağan son yolculuğuna dualarla uğurlandı

12 Eylül mağdurlarında Ülkücü İsa Armağan, son yolculuğuna dualarla uğurlandı. Cenaze törenine katılan Ülkücü fikir ve siyaset adamı, araştırmacı-yazar Hakkı Öznur, "İsa Armağan Ülkücü hareketin yiğit bir evladıydı." dedi.

Ülkücü İsa Armağan son yolculuğuna dualarla uğurlandı
  • 17 Ağustos 2021, Salı 20:20

1980 askeri darbesinde Mustafa Pehlivanoğlu ile idam cezası alan ülkücü camianın önemli isimlerinden İsa Armağan, Karşıyaka Mezarlığı'nda ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından defnedildi.

Cenaze namazına katılan yüzlerce Ülkücü, Armağan'ı son yolculuğuna dualarla, tekbirlerle uğurladı.

12 Eylül 1980 askeri darbesinde Mustafa Pehlivanoğlu ile idam cezası alan ve ülkücü camianın önde gelen isimlerinden İsa Armağan geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. ,

Armağan, Karşıyaka Mezarlığı'nda ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından dualarla toprağa verildi.

İsa Armağan'ın arkadaşı Mahir Damatlar, 1980'lerde had safhada zulümlerin ve işkencelerin olduğunu söyleyerek, "O zaman İsa Armağan ile Mustafa Pehlivenoğlu kardeşlerimize Balgat'taki bir olayı üzerlerine yıktılar. Ailelerini getirdiler, hanımını annesini getirdiler işkence yaptılar. Bu işkencelerle Balgat'taki olayı İsa ile Mustafa'nın üzerine yıktılar. Daha sonra mahkeme süresince ikisi de o zamanki sık yönetim mahkemelerinde idam cezası aldı. İdam cezası yargıtaya gittiği gün Mamak Askeri Cezaevi'nden firar ettiler Mustafayla" diye konuştu.

HAKKI ÖZNUR: İSA ARMAĞAN ÜLKÜCÜ HAREKETİN YİĞİT BİR EVLADIYDI

Hakkı Öznur ise İsa Armağan hakkında şunları söyledi: "İsa Armağan arkadaşımız dava arkadaşımız, ülküdaşımız, kardeşimizdir. İsa Armağan ömrünü aziz Türk milletine ülkücü harekete vakfetti. Hasbiydi, hesap adamı değil dava adamıydı. Hayatı çilelerle geçti. 12 Eylül 1980 öncesi Ankara'da ülkücü hareket saflarında çok büyük mücadeleler verdik. 55 yıllık ülkücüydü. Ülkücü hareketin yiğit bir evladıydı. 12 Eylül 1980 öncesi ölümün gezdiği, namluların kan kustuğu Türkiye'de fırtınalı ve zor yıllarda ülkücü hareketin içerisinde çok büyük mücadeleler verdi. Her türlü emperyalizme ve küfre karşı verilen mücadelede o destanlık mücadelesinin kahramanlarındandır."O dönemde Armağan ve ailesinin çok büyük işkenceler gördüğünü anlatan Öznur, "12 Eylül darbesi olduktan sonra cuntanın aradığı isimlerin başında geliyordu. İsa Armağan 12 Eylül cuntası tarafından yakalansaydı idam edilecekti" dedi.


yukarı çık