Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.5639
  • Euro 10.1637
  • GR ALTIN 498.03
  • ÇEYREK 817.4

Türkmen Lider Erşat Salihi: Barzani hata yapmasın endişemiz iç savaş

Irak Türkmen Cephesi Lideri Erşat Salihi, "Irak'ta endişemiz iç savaş. Kerkük ve Musul çevresinde anormal bir hareketliliğin olduğunu vurgulamak istiyorum. Barzani, Irak merkezi yönetiminin Kerkük'ten asker çekmesi durumunda bunu fırsat bilmemeli" dedi.

Türkmen Lider Erşat Salihi: Barzani hata yapmasın endişemiz iç savaş
  • 03 Ekim 2019, Perşembe 23:22

Irak'ın başkenti Bağdat ve ülkenin güneyindeki kentlerde başlayan yolsuzluk karşıtı protestolar bitmiyor. Irak merkezi hükümetinin Bağdat ve 3 kentte sokağa çıkma yasağı ilan etmesine rağmen protesto gösterileri bitmek bilmiyor.

Habertürk’ten Alper Uruş’un haberine göre, ülkenin Türkmen nüfusunun yoğun olarak bulunduğu Kerkük'te de eylemlerin sürdüğü öğrenilirken, Irak Türkmen Cephesi Lideri Erşat Salihi, Irak'ta yaşananları ve bundan sonra neler olabileceğini anlattı. İşte Salihi'nin Irak'taki son duruma ilişkin dikkat çeken değerlendirmesi.

"BÖYLE OLACAĞI BELLİYDİ"

"Açıkçası biz bu tür protesto gösterilerinin olacağını tahmin ediyorduk. Bunun nedeni ne mi? 2003 yılından bu yana Irak'ta, doğru dürüst bir sistem kurulamadı. Irak'ta ne olursa olsun hep belli bir taraf iktidara geliyor. Bu taraf kimlerden oluşuyor?

Hükümeti Şiiler'in önde gelen partileriyle Kürtlerin desteklediği partiler kuruyor. Bu ikiliye zayıf Sünni partiler destek veriyor. Ama ne mutlu ki Türkmenler'in yönetiminde olmadığı bir hükümet, yolsuzluk nedeniyle protesto ediliyor."

"KERKÜK'TE ANORMAL HAREKETLİLİK"

"Bunlar yaşanırken Kerkük ve Musul çevresinde anormal bir hareketliliğin de olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum. Barzani, Irak merkezi yönetiminin Kerkük'ten asker çekmesi durumunda bunu fırsat bilmemeli. Yine Barzani, IŞİD'ın hareketlenmesini bahane olarak öne sürüp adım atmaya kalkmamalı. Böyle bir şey olursa bölge gerçekten karışır.

Türkiye'nin burayı her an izlemesi gerekir. Mahmur ve Sincar'da bu süreçte terör örgütü PKK güçlenmemeli. Irak'ta Suriye gibi bir manzara olursa bu herkesi, tüm komşu ülkeleri, hatta Körfez ülkelerini gerçekten çok kötü etkiler. Doğru dürüst bir hükümet Irak'ı yönetmelidir. Cumartesi günü Irak Parlamentosu toplanıp yaşanan bu olayları görüşecek."


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık