Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.4396
  • Euro 10.0747
  • GR ALTIN 492.35
  • ÇEYREK 808.43

Türkmen Lider Erşat Salihi: Bağdat’la ilişkilerimizi gözden geçireceğiz

Irak Türkmen Cephesi lideri Erşat Salihi, Eskişehir Türk Ocağı‘nın düzenlediği internet programında Prof. Dr. Nedim Ünal‘ın konuğu oldu. Salihi programda, Irak Türklerinin gündemini değerlendirdi.

Türkmen Lider Erşat Salihi: Bağdat’la ilişkilerimizi gözden geçireceğiz
  • 16 Mayıs 2020, Cumartesi 1:36

Kasımi hükümetinin söz verdiği halde Türkmenlere bakanlık verilmesinin programın temelini oluşturduğu programda, Salihi bakanlık meselesinin ayrıntılarını açıkladı.

SabitHaber'de yer alan habere göre; Kasımi hükümetinde Şii Araplara, Sünni Araplara, Kürtlere ve Hristiyanlara bakanlık verilirken, Sunni veya Şii Türkmenlere bakanlık verilmemesinin nedenini Türkmen kimliğinin altını çizdi. Arapların kendi içinde Şii-Sunni diye ayrılırken, diğer milletleri kendi içlerine almadıklarını söyledi.

BAĞDAT'LA İLİŞKİLERİMİZİ GÖZDEN GEÇİRECEĞİZ

Salihi, Kasimi hükümetinde halen 7 bakanın atanmadığını ve bu bakanlıklardan birine Türkmen bir vekilin atanabileceğini belirtti. Konuşmanın devamında bakanlık meselesinden bağımsız Bağdat hükümetiyle ilişkilerin gözden geçireceğini, fiili olarak Sunni, Şii ve Kürt özerk bölgelerinin oluştuğunu bunun yanında Türkmen Özerk Bölgesi’ninde oluşturulabileceğini söyledi. Salihi, Türkmen aydınlara ve Türkiye’deki aydınlara, araştırma merkezlerine çağrıda bulunarak Türkmen Özerk Bölgesi için çalışmalarının yapılmasını istedi.

HESABINI ŞAHSIMDAN SORACAKLAR

Nedim Ünal’ın Irak Türklerinin arasında oluşan birlikteliğe değinen soruyu, Şii partilerdeki Türkmen vekillerimizde bakanlık meselesinin ardından doğruyu gördü. Dost kim gördüler. Ancak bunun bir hesabı olacak. Bu hesabı da şahsımdan soracaklar, biliyorum diyerek. Aldığı ölüm tehditlerini üstü kapalı bir şekilde söyledi.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık