Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.4177
  • Euro 9.0363
  • GR ALTIN 441.83
  • ÇEYREK 725.12

Türkiye'de okuduğu için tutuklanan Doğu Türkistanlı Aygül Eli'den haber alınamıyor

Gazi Üniversitesi Yüksek Lisans Öğrencisi ve Uygur Türkü Aygül Eli’nin başına gelenler Çin zulmünü bir kez daha gözler önüne serdi. İddiaya göre, Türkiye’de okuduğu için tutuklanan Aygül Eli’den hala haber alınamıyor.

Türkiye'de okuduğu için tutuklanan Doğu Türkistanlı Aygül Eli'den haber alınamıyor
  • 29 Temmuz 2020, Çarşamba 12:56

Gazi Üniversitesi Yüksek Lisans Öğrencisi olan ve tezi için “Türkiye ve Çin'de internet bankacılığı” konusunu seçen Aygül Eli’nin 2017'de Türkiye'de okuduğu için tutuklandığı ve 20 yıl hapis cezasına çarptırıldığı ortaya çıktı. 

TEZ DANIŞMANINDAN BİLGİ ALMAK İSTEDİ

Arizona Üniversitesi Tarih bölümünde doktora yapan Mehmet Volkan Kaşıkçı, 9 Haziran'da tez danışmanı Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğretim görevlisi Emine Ebru Aksoy'dan Aygül’ün durumu hakkında bilgi almak istediğini yazdı. 

“KİMSEDEN SES YOK”

Mailine herhangi bir şekilde cevap alamadığını belirten Kaşıkçı, “Gazi'de ve ondan ayrılan Hacı Bayram Veli'de çalışanların çoğunluğu kendini milliyetçi, ülkücü, Türkçü, İslamcı vs. görür, Doğu Türkistan deyin mangalda kül bırakmaz. Beni tanıyan, bu tweeti okuyanlar dahil bir tanesinden ses yok. Tweet favlamakla vicdanınız susuyorsa ne mutlu size” ifadelerini kullandı. 

“DÖNECEĞİNİ SÖYLEDİ AMA DÖNMEDİ”

Aygül’ün danışmanı ile 30 Haziran tarihinde WhatsApp üzerinden iletişime geçtiğini belirten Kaşıkçı, danışmanın kendisine 'başka ne yapılabileceğini bilmediğini' söylediğini ifade etti.

Yapılabilecekleri ve durumun ne olduğunu uzun uzun anlattığının altını çizen Kaşıkçı, “Bana döneceğini söyledi ve o günden beri hiçbir ses yok” ifadelerini kullandı.

Ailesine göre, Çin'in sistematik olarak zulüm uyguladığı Uygur Türkü Aygül, 2017 yılında gözaltına alındı ve 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

Karar


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık