Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.8572
  • Euro 9.2978
  • GR ALTIN 487.71
  • ÇEYREK 800.14

Türkiye'de can kaybı 1769'a yükseldi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, video konferans yönetimiyle katıldığı Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. Koca, bugünkü vefat sayısının 126, vaka sayısının ise 4.353 olduğunu söyledi.

Türkiye'de can kaybı 1769'a yükseldi!
  • 17 Nisan 2020, Cuma 22:19

Sokağa çıkma yasağı öncesi gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca canlı yayında açıklamalarda bulundu.

Koca'nın açıklamaları şu şekilde;

Sokağa çıkmayanlar bu savaşın görünmeyen kahramanlarıdır. Önceki toplantıda benden en çok duyduğunuz kelime Filyasyondu. Bize başarı kazandıran bu yöntemin üzerine gittik. Bunun etkisi bir kez daha görüldü. Salgın hastalık tedavisinde öteden beri bilinen bu yöntem yayılımın önünü kesmekten en etkili yoldur. Bunu yeni duysanız da ilk vakadan bu yana yürüttüğümüz bir yoldu bu. Sizlerle daha önce paylaştığım şema filyasyonun bir örneği idi. Filyasyon yüzde 97,5 oranlarına ulaştı.

"KORONA VİRÜS 81 İLİMİZE VE BAZI KÖYLERİMİZE KADAR ULAŞTI"

Virüs 81 il ve bazı köylerimize kadar ulaştı. Vakaların temas zincirleri tespit edilerek gözetim altına alındı ve gerekli önlemler alındı. Bugüne kadar sağlık alanına yapılan yatırımların ne kadar yerinde olduğunu bir kez daha tespit etmiş olduk.

"KENDİ ALGORİTMAMIZI OLUŞTURARAK ERKEN İLAÇ TEDAVİSİ İLE BAŞARI ALDIK"

Kendi tedavi algoritmamızı oluşturarak vakalara erkenden ilaç tedavisine başladık. Sosyal güvencesine bakmadan vakalarımızda tüm hastalarımıza bu işlemleri uyguladık. Erken başlanan tedavinin etkisini somut olarak gördük.

"EVDE KALMANIN SONUÇLARINI ALIYORUZ, BUNA DEVAM ETMEK ZORUNDAYIZ"

Evde kalmaya mecbur olmanın zorluğunu biliyoruz. Ancak bunun sonuçlarını görüyor ve buna devam edilmesi gerektiğini düşünüyor ve milletimizden ciddiyetle bu duruma devam edilmesini talep ediyoruz.

17 NİSAN KORONA VİRÜS TABLOSU

Günlük hastaneye yatan hasta sayımızda düşüş de tablolarımıza yansımaktadır. Bugün sonucu çıkan 40 bin 270 test ile toplam sayımız 558 bin 413 oldu.

"ERKEN İLAÇ TEDAVİSİ ZATÜRREYE DÖNME, ENTÜBE OLMA ORANLARIMIZI DÜŞÜRDÜ"

Vakalara erken müdahale stratejimizin bir yönü bu idi. Erkenden ilaç tedavisine başlamamız sayesinde zatüreye dönme, yoğun bakım ve entübasyon oranlarımız düşmüştür.

"ŞÜPHE DURUMUNDA HASTANELERİMİZE BAŞVURUN"

Biz bir İspanya, bir Amerika değiliz. Hastalığa erken müdahale şansımız, mücadele gücümüz var. Bir şüpheniz varsa hiç vakit kaybetmeyin. Size hizmet verecek gücümüz var.

"İYİLEŞEN HASTA SAYIMIZ YAKINDA 10 BİNİ GEÇECEK"

İyileşen hasta sayımız yakında 10.000'in üzerine çıkacak. Yatan hasta sayısı ile taburcu edilen hasta sayısı arasında denge oluşmuş durumda. Vaka sayısı artış hızı beklediğimiz şekilde azalıyor. İki gücümüz var: Tedbir, tedavi. Gücümüzü kullanalım.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI DEVAMI TAVSİYE EDİLDİ Mİ?

Sokağa çıkma yasağının faydasını görüyoruz. Bu hafta gündeme gelmedi. Haftaya olabilir. Ancak Bilim Kurulu bir karar almıyor. Tavsiye kararı alıyor bunun altını çizelim.

"DÜNYADAN FARKIMIZ BURADA ORTAYA ÇIKTI"

Biz başından itibaren süreci Bilim Kurulu öneri ve yaklaşımlarıyla götürmeye çalıştık. Testlerin kimlere yapılması gerektiğinden tutun da hangi hastanın nasıl tedavi edilmesi gerektiğine kadar. Dinamik bir şekilde bu süreci ve yöntemleri sürekli güncelleyen dünyadan farkımızı da ortaya koyan bir yol izledik.

"VAKA ARTIŞ HIZI AZALDI, DURAĞANLAŞABİLİR"

Vaka artış hızı azalıyor. Salgın durağanlaşabilir. Önümüzdeki haftalarda plato çizeceğiz. Önümüzdeki günlerde de olursa şaşırmayalım.

"TEDAVİDE KULLANILACAĞI SÖYLENEN VE TARİH VERİLEN İLAÇ"

Sözü edilen ilaç bir firmanın patentli bir ilacı. Ruhsatlı bir ilaçtır. Dünyada araştırmanın nasıl yapılacağı bellidir. Ve sosyal medya üzerinden insanların umudu ile oynanamaz. Biz bu topraklara aidiyet içinde olan, insanlığa hizmet için çalışma yapan herkes bizim için kıymetlidir. Klinik araştırma için 23 Mart'ta bizim bu çağrımıza cevap verilebilirdi. İlaç ve aşı işi hem milli hem de stratejik bir iştir. Sosyal medya üzerinden yapılmaz.

"TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAMALI, ASLA YENİ BİR DALGAYA İZİN VERMEMELİYİZ"

Tedbiri elden bırakmamalı, yeni bir dalgaya asla izin vermemeliyiz. Bilim Kurulu üyesi arkadaşımın söylediği de benimkinden farklı değil. Ancak farklı lanse edildi. Yeni bir dalgalanma olmazsa salgın düşüşe geçer.

"VATANDAŞLARIMIZ ŞUNU BİLSİN; BİZ BU HASTALIĞI ÇOK İYİ TANIYORUZ VE BAŞARILI OLDUK"

Şunu çok rahat söyleyebilirim. Vakaların görülmesinden sonra bizdeki bilgi ve uygulamaların dünyadan farklı olduğunu gördüm. Dünyadan farkımız da burada ortaya çıktı. Çin'deki gibi değil hastalığı artık çok iyi bildiğimizi, kendi algoritmamızı ve yaklaşımlarımızı geliştirdiğimizi ve bundan başarılı olduğumuzu çok rahat söyleyebilirim. Ve Bilim Kurulu yani bilim ve bilgi ile bu süreci götürmemizin bunda çok büyük payı var.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık