Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 18.5047
  • Euro 18.2396
  • GR ALTIN 989.75
  • ÇEYREK 1629.0

Türkiye Kovid-19'la mücadeleye dünyada en az nakit ayıran iki ülkeden biri

Disk-AR araştırmasına göre Koronavirüse karşı verilen toplam ekonomik destekler içinde vatandaşa dönük harcama ve desteklerin en düşük olduğu ülke Türkiye.

Türkiye Kovid-19'la mücadeleye dünyada en az nakit ayıran iki ülkeden biri
  • 06 Şubat 2021, Cumartesi 11:54

Koronavirüs ile mücadelede ülkeler vatandaşlarına nakit harcama ve gelir destekleri verirken Türkiye'nin bu ligde en alt sırada yer aldığı ortaya çıktı.

DİSK-AR araştırmasına göre Covid-19 döneminde yapılan nakit harcamaların toplam ekonomik ve parasal desteklere oranına bakıldığında Türkiye yüzde 11 ile en son sırada yer aldı.

Sözcü'de yer alan habere göre; Türkiye'deki toplam ekonomik desteklerin yüzde 89'u işletmelere, şirketlere ve bankalara (sermayeye) sağlanan kolaylıklar ve destekler oldu.

Türkiye nakit harcama ve gelir desteğinin GSYH içindeki payı açısından ise en alt sıradaki iki ülkeden biri. Türkiye milli gelirinin sadece yüzde 1.1'i kadar vatandaşına nakit desteğinde bulunurken onun gerisinde sadece bir ülke, 0.7 ile Meksika yer aldı.

YOKSUL KADAR OLAMADIK

Covid-19 eşitsizliği daha da derinleştiriyor. Zengin ülkeler vatandaşlarına gayri safi yurt içi hasılalarının yüzde 12.7'si düzeyinde nakit harcama ve gelir desteğinde bulunurken, orta gelirli ülkelerde bu oran yüzde 3.6, yoksul ülkelerde ise yüzde 1.6 oldu. Türkiye'de ise destek yoksul ülkeler ortalamasını bile tutturamayarak yüzde 1.1 seviyesinde.


yukarı çık