Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.4401
  • Euro 10.026
  • GR ALTIN 495.07
  • ÇEYREK 802.86

Türkiye, Kosova'nın Kudüs kararını kınadı

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Kudüs'te büyükelçilik açma kararı alınan Kosova'yı kınadı. Dışişleri tarafından yapılan açıklama metninde, "Son derece talihsiz karar" ifadelerine yer verildi.

Türkiye, Kosova'nın Kudüs kararını kınadı
  • 14 Mart 2021, Pazar 23:27

Kosova'nın Kudüs'te büyükelçilik açacağını duyurması, büyük tartışmalara neden oldu.

Uluslararası kamuoyunda önemli etki yaratan olayla ilgili Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'ndan da açıklama geldi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Kosova'nın, Kudüs'te büyükelçilik açmasının derin endişeyle karşılandığı ve en güçlü şekilde kınandığı bildirildi.

Bağımsızlık adına büyük acılara göğüs geren Kosova halkının liderlerinin Filistin halkını göz ardı ettiği bildirilen açıklamada, "Kendi bağımsızlıklarını kazanmak uğruna büyük acılara göğüs geren bir halkın liderlerinin, on yıllardır işgal altında yaşayan ve ağır insan hakları ihlallerine maruz kalan Filistin halkının durumunu göz ardı ederek aldıkları bu karar son derece talihsizdir. Kosovalı liderler bu şekilde hareket ederek, Kudüs'ün statüsü konusunda ilgili Birleşmiş Milletler kararları dahil barış sürecindeki yerleşik parametrelere aykırı davranmış, iki devletli çözüm vizyonuna ve bölgedeki barış umutlarına zarar vermiştir" ifadelerine yer verildi.  

Açıklamada ayrıca, Kosovalı liderlere, sağduyunun sesini dinlemeleri, sorumsuz ve hukuk dışı adımdan vazgeçmeleri çağrısında bulunuldu.

 

Etiketler: kosova kudüs

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık