Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 6.5858
  • Euro 7.2575
  • GR ALTIN 343.24
  • ÇEYREK 563.12

Türk Tiyatrosu efsanesini kaybetti!

Ünlü tiyatrocu Yıldız Kenter, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Türk Tiyatrosu efsanesini kaybetti!
  • 17 Kasım 2019, Pazar 20:03

İki yıldır evinde tedavi gören, iki gündür hastanede yoğun bakıma alınan Yıldız Kenter, hayatını kaybetti.

Türk tiyatrosuyla özdeş isimler arasında yer alan, pek çok filmde rol alan, 3 kez Altın Portakal'a layık görülen, dünya sahnelerine çıkan, nice oyuncu yetiştiren bir öğretmen de olan Yıldız Kenter, Devlet Sanatçısı ve UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisiydi.

YILDIZ KENTER KİMDİR

11 Ekim 1928 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Asıl adı Ayşe Yıldız'dır. Annesi İngiliz Olga Cynthia Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını aldıktan sonra adı Nadide Kenter olarak değişmiştir ve babası Türk diplomatı Ahmet Naci Kenter'dir.

Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bölümünü sınıf atlayarak bitirdi. On bir yıl Ankara Devlet Tiyatrosunda çalıştı. "Rockefeller" bursu kazanarak, American Theatre Wing, Neighbourhood Play House ve Actor’s Studio’da oyunculuk ve oyunculuk öğretiminde yeni teknikler üzerine çalışmalar yaptı. Ankara Devlet Konservatuvarı'na hoca olarak atandı.

1959'da Devlet Tiyatrosu’ndan ayrıldı. Muhsin Ertuğrul ile bir yıl çalıştı. Kardeşi Müşfik Kenter ve eşi Şükran Güngör ile Kent Oyuncuları Topluluğunu kurdu. Daha sonraki yıllarda sürekli olarak ABD ve Birleşik Krallık'ta "Değişen Eğitim Metotları" ve "Oyunculuk Metotları" üzerine çalışmalar yaptı.

 

Etiketler: yıldız kenter

ANKET

Barış Pınarı Harekatını nasıl değerlendiriyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık