Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 17.9676
  • Euro 18.5522
  • GR ALTIN 1031.0
  • ÇEYREK 1698.8

Türk Lirası’ndaki değer kaybı Çek turistleri sevindirdi

Türk Lirası’ndaki değer kaybı birçok ülkede tatilcilerin de iştahını kabarttı. Çekya’da yerel para birimi son dönemde Türk Lirası karşısında hızla değer kazanırken, ülkedeki seyahat acenteleri Türkiye’ye tatil talebinin olağanüstü düzeyde arttığını belirtti.

Türk Lirası’ndaki değer kaybı Çek turistleri sevindirdi
  • 04 Ocak 2022, Salı 14:20

Çekya'nın devlet televizyonu, Türk Lirası'ndaki hızlı değer kaybı nedeniyle çok sayıda kişinin Türkiye'de tatil yapmak için ülkedeki seyahat acentelerine akın ettiğini duyurdu.

Çek basınında yer alan habere göre, Türkiye'de enflasyon son 19 yılın rekorunu kırarken, ülkedeki ekonomik kriz Çeklerin de dikkatinden kaçmadı.

Devlet televizyonu, ülkede Türkiye'ye tatil için olağanüstü düzeyde talep olduğunu aktarırken, ülkenin en büyük seyahat acentelerinden Čedok'un sözcüsü Katerina Pavlikova, Yeni yıl öncesi Türkiye'deki gezi alanları ve alışveriş merkezlerini kapsayan tur paketi biletlerinin hemen tükendiğini belirtti.

Sözcü'de yer alan habere göre; Pavlikova, İstanbul ve Anadolu'daki farklı kentlere yönelik tatil talebinin patlama yaptığını ifade etti.

ÇEK KORUNASI DEĞER  KAZANIYOR

Çek basınına göre, Türkiye'deki tatil merkezlerinde hizmetler, alışveriş ve ziyaret yerlerindeki ücretler gibi birçok masraf 2020'ye göre beşte bir oranında azaldı.

Türk Lirası'ndaki değer kaybına karşın Çek Korunası son dönemde değer kazanıyor. Şu anda 1 Türk Lirası yaklaşık olarak 1,67 Çek Korunası ediyor.

Daha önce de Türk Lirası'nın Bulgar Levası karşısında değer kaybetmesiyle beraber Bulgarların yeni yıl alışverişi için Türkiye akın ettiği haberleri basına yansımıştı.


yukarı çık