Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.6396
  • Euro 10.1446
  • GR ALTIN 493.86
  • ÇEYREK 810.23

Türk Hava Kuvvetleri'nden ‘tanker uçak’la Hafter’ci güçlere mesaj

Libya’da Türkiye’nin desteklediği Trablus hükümetinin kontrolündeki Vatiyye Üssü’nün vurulmasının ardından Türk Hava Kuvvetleri’nden darbeci Hafter’i destekleyen güçlere yönelik ‘anlamlı mesaj’ içeren bir video yayınlandı.

Türk Hava Kuvvetleri'nden ‘tanker uçak’la Hafter’ci güçlere mesaj
  • 08 Temmuz 2020, Çarşamba 11:33

Milli Savunma Bakanlığı, Libya ordusunun Hafter milislerinden aldığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) orta menzilli MIM-23 Hawk tipi iki hava savunma sistemi konuşlandırdığı belirtilen Vatiyye Hava Üssü’nün pazar günü Birleşik Arap Emirliklerine (BAE) ait olduğu iddia edilen uçaklarca vurulmasının ardından ‘anlamlı mesaj’ içeren bir video yayınladı.

Bakanlık resmi Twitter hesabından, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait bir F-16 savaş uçağına tanker uçaktan yakıt ikmali yapılırken çekilmiş video paylaştı. Paylaşımda, “Hava Kuvvetlerimiz bünyesinde görev yapan tanker uçaklarımız, havada yakıt ikmali desteği ile hava gücümüzü arttırarak muharip uçaklarımızın daha uzun süre ve uzak mesafelerde görev icra etmesini sağlıyor” notuna yer verildi.

‘MESAFE ENGEL DEĞİL’

Milli Savunma Bakanlığı’nın bu mesajı askeri kulislerde, Vatiyye Üssü’nü vurduğu iddia edilen BAE’ye, “Mesafe bizim için engel değil. İstediğimiz anda Libya’ya kolayca ulaşıp, gerekeni yaparız” mesajı olarak değerlendirildi. Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterinde 7 tanker uçağı ile 4 Havadan Erken İhbar ve Kontrol (AWACS) uçağı bulunuyor. Kandil Dağı ve daha ilerisi gibi uzun mesafeli hava harekâtlarında tanker uçak ile AWACS’lar kullanılıyor. Böylece F-16 savaş uçakları üslerine dönmeden tanker uçaktan yakıt alırken, AWACS’lar da hava harekâtını koordine edebiliyor.

Hürriyet


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık