Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.8572
  • Euro 9.2978
  • GR ALTIN 487.71
  • ÇEYREK 800.14

Türk Dünyası'nın abide şahsiyetlerinden Ebulfez Elçibey anılıyor!

Türk Dünyası'nın abide şahsiyetlerinden, Azerbaycan'ın ikinci Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey, vefatının 20. yılında anılacak.

Türk Dünyası'nın abide şahsiyetlerinden Ebulfez Elçibey anılıyor!
  • 22 Ağustos 2020, Cumartesi 15:28

Azerbaycan'da Mehmet Emin Resulzâde’nin açtığı bayrağı yükselten ve Türk Dünyası'nın efsanevi liderlerinden biri olan Ebulfez Elçibey, ebediyete intikalinin üzerinden 20. yılında geçti.

Kırım Haber Ajansı'ndan Ayyıldız Huri Kaptan'ın haberine göre, Azerbaycan'ın ikinci cumhurbaşkanı Elçibey için Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinde anma programı düzenlenecek.

Türk Dünyası'nın ve Azerbaycan Türklüğünün unutulmaz lideri Ebulfez Elçibey, vefatının 20. yıl dönümünde başta Türkiye’de; İstanbul, Ankara olmak üzere dünyanın bir çok yerinde çeşitli anma etkinlikleri ile anılacak.

AYASOFYA CAMİSİNDE MEVLİT OKUNACAK

Ebulfez Elçibey’in vefatının 20. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenecek anma programlarına ilişkin açıklama yapan Elçibey Vakfı, 21 Ağustos 2020 Cuma akşamı saat 20.30’da Ayasofya Camisinde Mevlid-i Şerif okutulacağını duyurdu.

 İSTANBUL FATİH SARAÇHANE PARKINDA ANMA

Elçibey Vakfı tarafından yapılan bir diğer açıklamada, Ebulfez Elçibey’in vefatının 20. yıl dönümü olan 22 Ağustos Cumartesi günü saat 15.00’te Fatih Saraçhane Park’ında bir anma programı gerçekleştirileceği duyuruldu.

ELÇİBEY, ANKARA’DA ULUS MEYDANI’NDA ANILACAK

Elçibey’in vefatının 20. yıl dönümü kapsamında Ankara’da da bir anma programı düzenlenecek. Ankara’da yaşayan Azerbaycanlılar başta olmak üzere Türk dünyası temsilcilerinin öncülüğünde düzenlenen bir anma programı yapılacak.
Ankara-Keçiören Ebulfez Elçibey Parkı’nda yapılması planlanan Elçibey’in ölüm yıl dönümünü anma etkinliği Ankara Valiliği tarafından Ulus Atatürk Heykeli yanındaki meydana alındı.

Anma programı, 22 Ağustos 2020 tarihinde saat 17.00’de Ulus Meydanı’nda gerçekleştirilecek.

Programın organizasyon öncülerinden Azerbaycan Türkü Şeyda Nasibli, Kırım Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu. Tüm Türk dünyasını Elçibey’i anma programına davet eden Nasibli, şöyle konuştu:

“Elçibey’in ideolojisini kalbinde, ruhunda taşıyan herkes bu toplantıya davetlidir. Azerbaycan ve Elçibey sevdalısı olan herkesi 22 Ağustos 2020 Cumartesi saat 17:00’de Ankara-Ulus Atatürk Heykeli yanına bekliyoruz. Elçibey’in hakkının geçtiği herkesi, vefatı dolayısıyla düzenlediğimiz anma programına davet ediyoruz. Elçibey’in tüm Türk dünyasına bir hakkı geçtiğine inanıyoruz. O nedenle tüm Türk dünyasını anma programımıza davet ediyoruz. Bayrağını al maskeni tak gel.”

ELÇİBEY’İ, DÜNYANIN VE TÜRKİYE’NİN DÖRT YANINDA ANMAYA DAVET

Dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirilmesi planlanan anma toplantılarına ilişkin bir duyuruyayımlayan Birleşik Azerbaycan Teşkilatı YK Başkanı Agil Semedbeyli, şunları kaydetti:

“Büyük liderlere yas tutmak yok. İdeallerini yaşatmak ve gerçekleştirmek lazım!

Biz de Milli Hareketçiler Birliği (MHB) olarak bu amaçla 22 Ağustos 2020 Cumartesi günü Türkiye saatiyle 15.00’te, Azerbaycan saatiyle 16.00’da Türk-Turan sevdalısı Azerbaycan Eski Cumhurbaşkanı Elbulfez Elçibey’in vefatının 20. yılı dolayısıyla Türkiye’nin her tarafında A4 kağıdı üzerine ‘Elçibey’i Sevgiyle Anıyoruz’ yazarak 1 dakikalık saygı duruşunun ardından fikirlerini tekrar hatırlatacağız.

Turan Birliğinin kurulmasını isteyen herkesi dünyanın neresinde olursa olsun bize katılmaya davet ediyoruz. İstanbul’da 22 Ağustos Cumartesi saat 15.00’te Fatih Saraçhane Meydanı’nda Büyükşehir Belediyesi sol çaprazı karşısında Fatih Sultan Mehmet Han Heykeli önünde dostlarımızı bekleriz.”


ANKET

Türk Tabipler Birliği kapatılmalı mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık