Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.6509
  • Euro 10.1588
  • GR ALTIN 493.94
  • ÇEYREK 810.39

Türk askerleri Afganistan'dan dönüyor

Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri askerlerinin Afganistan’dan tahliyesine başlandığını bildirdi.

Türk askerleri Afganistan'dan dönüyor
  • 25 Ağustos 2021, Çarşamba 20:20

Afganistan’da görev yapan Türk askeriyle ilgili Milli Savunma Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

Türk askerlerinin tahliyesine başladığı belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

 *Türk Silahlı Kuvvetleri 2002 yılından bu yana BM, NATO ve ikili anlaşmalar kapsamında tarihi ve kültürel bağlarımız olan Afgan halkının barış, huzur ve istikrarına katkı sağlamak için Afganistan'da görev yapmaktadır.

* ABD ve NATO'nun Afganistan'dan ayrılacaklarını açıklamalarının ardından Türkiye her zaman ifade ettiği “Afgan halkı istediği sürece Türkiye yanlarında olmaya devam edecektir” sözünden hareketle belirli şartlar oluşması durumunda 6 yıldır yaptığı gibi Uluslararası Hamid Karzai Uluslararası Havaalanının güvenli ve uluslararası standartlarda işletilmesi sorumluluğunu sürdürebileceği yönündeki niyetini ortaya koymuştur.

* Bu kapsamda; Hamid Karzai Havaalanı'nda yaşanan karmaşaya diğer ülke askerleri ile birlikte müdahale edilmiş, havaalanında güvenlik sağlanarak faaliyetlerin yürütülmesi sağlanmıştır. Bu süreçte askerî uçaklarımızla 1129 sivil vatandaşın tahliyesi yapılmıştır.

* Çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartlar değerlendirilerek TSK unsurlarının tahliyesine başlanmıştır.

* Türk Silahlı Kuvvetleri kendine tevdi edilen bu görevi de başarıyla yerine getirmenin gururuyla vatan toprağımıza geri dönmektedir.

MUHALEFET SIK SIK ÇAĞRI YAPIYORDU

Taliban’ın Afganistan’da yönetimi ele almasının ardından özellikle muhalefet partileri sık sık hükümete Türk askerlerinin Türkiye’ye dönmesi konusunda çağrıda bulunuyordu.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık