Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 15.8769
  • Euro 16.8435
  • GR ALTIN 942.55
  • ÇEYREK 1552.2

TURAN ismi resmî belgeye geçti

Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Konseyi, toplandı. Toplantının ardından yayınlanan bildiride "Türk devletleri arasındaki ekonomik işbirliğini güçlendirmek amacıyla Türkistan'da Türk devletleri için kurulacak “TURANSEZ” özel ekonomik bölgesine katılma daveti " ifadesi yer aldı. 'Turan' isminin ilk kez resmi bir belgede kullanılması dikkat çekti.

TURAN ismi resmî belgeye geçti
  • 12 Kasım 2021, Cuma 23:04

Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Konseyi, Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nda "Dijital Çağda Yeşil Teknolojiler ve Akıllı Şehirler" temasıyla toplandı.

Gün boyu süren toplantının ardında, Türk Devletleri Teşkilatı Sekizinci Zirve Bildirisi yayınlandı.

Zirve Bildirisi'nde, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi'nin adının "Türk Devletleri Teşkilatı" olarak değiştirilmesi kararlaştırıldı.

Yayınlanan bildiride "Kazakistan'ın Hazar Geçişli Uluslararası Doğu-Batı Orta Koridoru da dâhil olmak üzere, Türk devletleri arasındaki ekonomik işbirliğini ve bağlantısallığı güçlendirmek amacıyla Türkistan'da Türk devletleri için kurulacak “TURANSEZ” özel ekonomik bölgesine katılma davetini memnuniyetle karşıladıklarını beyan etmişlerdir." ifadeleri kullanıldı.

'Turan' isminin ilk kez resmi bir belgede kullanılması ise dikkat çeken ayrıntılardandı.

Etiketler: turan Türk

yukarı çık