Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.0729
  • Euro 9.7055
  • GR ALTIN 451.89
  • ÇEYREK 741.37

Trump yaptırımlarda neden geri adım attı?

Çin’in Uygur Türklerine yönelik uyguladığı insanlık dışı baskı politikaları nedeniyle Çinli yetkililere Amerika tarafından bir dizi yaptırım kararı uygulanması söz konusu olmuştu.

Trump yaptırımlarda neden geri adım attı?
  • 28 Haziran 2020, Pazar 15:54

Yaptırım Tasarısı ilk olarak, Senato'da 15 Mayıs'ta, daha sonra ise Temsilciler Meclisi'nde 27 Mayıs'ta onaylanarak Trump'ın imzasına sunulmuştu. Yaptırımlar içerik olarak ise söz konusu bazı Çinli yöneticilerin Amerika Birleşik Devletleri içerisinde mal varlıklarının dondurulmasını ve vize yasaklarını kapsarken aynı zamanda bir rapor hazırlanmasını içermekteydi. Ayrıca söz konusu tasarı ABD Kongresi’nin neredeyse tamamının oyunu alarak Kongre’den geçmişti

17 Haziran tarihinde ise ABD Başkanı Donald Trump söz konusu yaptırımları içeren tasarıyı imzalamıştı. Trump ayrıca tasarıya ilişkin yaptığı açıklamada, tasarının bazı maddelerinin bir tavsiye niteliğinde olduğunu söyledi, Trump’ın bu hafif açıklamalarından birkaç gün sonra ise söz konusu tasarıyı askıya aldığını açıkladı.

Donald Trump yaptığı açıklamada Pekin ile çok önemli bir ekonomik anlaşmasının ortasında olduklarını ve yaptırımların bu anlaşmanın geleceğini tehlikeye atabileceğini göz önünde bulundurarak bu kararı verdiğini belirtmişti. Trump aynı açıklamasında Çin’e halihazırda zaten oldukça yüklü yaptırımlar uyguladıklarını ve bunların hepsinden beter olduğunu söyledi. Ayrıca John Bolton’un kitabında geçen ve geçtiğimiz günlerde sıkça konuşulan diğer bir konu ise, Trump’ın Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’den 2020 seçimlerini kazanmak için Çin’in Amerikan tarım ürünlerini almasını rica ettiği bilgisiydi. Sonuç olarak Trump yaklaşan seçimler öncesinde Çin’e ek bir yaptırım yapmaktan kaçındı ve ekonomiyi canlı tutarak seçimlerde bunu kullanmak koz olarak kullanmak istediği düşünülebilir.

21yyte


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık