Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 13.5465
  • Euro 15.361
  • GR ALTIN 789.51
  • ÇEYREK 1296.2

TOKİ’nin hatalı uygulamaları Sayıştay denetimlerine takıldı

Vatandaşların konutlarına kavuşamamasıyla son yıllarda gündemden düşmeyen TOKİ’nin hatalı uygulamaları Sayıştay denetimlerine takıldı.

TOKİ’nin hatalı uygulamaları Sayıştay denetimlerine takıldı
  • 01 Ocak 2021, Cuma 17:50

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ ortaklığı ile 2004’te kurulan TOBAŞ Toplu Konut-Büyükşehir Belediyesi İnşaat Emlak Mimarlık A.Ş.’de, “işletmecilik ilkelerinden çok”, yöneticilerine ek mali katkı sağlanmasının ön planda tutulduğu tespit edildi.

Birgün'ün haberine göre; 2019 yılı denetimleri kapsamında TOKİ’nin mali hesaplarını inceleyen Sayıştay, TOBAŞ’ın işleyiş şeklini mercek altına aldı.

Ankara’da yapımı gerçekleştirilecek projelerin inşaat işleri ve inşaat sonrası her türlü danışmanlık hizmetleriyle görevlendirilen şirketin, yöneticilerine ek mali katkı sağlama amacına hizmet ettiği belirlendi.

İncelemelere göre, şirketin yönetim kurulu üyesi sayısı 2008 yılında 6’dan 8’e, denetim kurulu üye sayısı ise 2’den 4’e yükseltildi.

2011’de bir değişiklik daha yapıldı ve yönetim kurulu üye sayısı 10 olarak belirlendi. Şirket, yönetim kurulu üye sayısını yükseltmek için birbiri ardına kararlar almaya devam ederek, sayıyı 2014’te 14’e çıkardı.

Yönetim Kurulu Başkanı’na aylık net 7 bin TL, üyelerine ise aylık net 6 bin TL ödenmesi kararlaştırıldı.

Denetçiler, “Yönetim kurulu üye sayısının 14 olarak tespit edilmesinde işletmecilik ilkelerinden çok, çalışanlara ek mali katkı sağlanmasının ön planda olduğu görülmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Şirketin son yıllarda faaliyet sonuçlarının devamlı olarak dönem zararıyla sonuçlandığının altını çizen denetçiler, “Yönetim kurulu üye sayısının 14 olarak belirlenmesinin şirkete maliyeti göz önüne alındığında, işletmecilik ilkeleri ve rasyonellikten uzak olduğu değerlendirilmektedir” ifadesini kullandı.

Etiketler: sayıştay toki

yukarı çık