Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.8613
  • Euro 10.4098
  • GR ALTIN 498.46
  • ÇEYREK 818.52

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’tan Enis Berberoğlu açıklaması

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu kararını değerlendirdi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’tan Enis Berberoğlu açıklaması
  • 25 Ekim 2020, Pazar 13:11

"Anayasa Mahkemesi ihlal kararı verdi. Bu ihlal kararı da bağlayıcıdır" diyen Şentop, "İlgili mahkeme bu karara uymalıdır. AYM'nin kararının yorumlanması, değerlendirilmesi, bozulması gibi bir müessese yok bizim hukuk sistemimizde" ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, NTV canlı yayınında Enis Berberoğlu ile ilgili İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararına değindi.

Şentop, ilgili mahkemenin Anayasa Mahkemesi’nin kararına uyması gerektiğini belirtti.

‘AYM KARARIYLA AYNI YERDEYİM’

“Bir hukuki süreci hukuki zeminden bütünüyle alıp bir siyasi zemine çektiğiniz zaman tartışmalar sağlıklı yürümüyor. Sağlıklı sonuçlar ortaya çıkmıyor. Hukuki zemini bütünüyle kaybetmeden bu değerlendirmeler yapılmamalıdır” diyen Şentop, şu ifadeleri kullandı:

* Dokunulmazlıkların kaldırıldığı dönemde Anayasa Komisyonu başkanıydım. Orada da görüşümü net olarak ifade ettim.

* Dokunulmazlıklar dönemlerle ilişkilidir. Tabiri caizse her dönemin bir dokunulmazlığı vardır.

* 26. dönemin dokunulmazlığı ayrı bir dokunulmazlıktır. Seçim olduktan sonra yeni bir dönem başladığında 27. dönem dokunulmazlığı ayrı bir dokunulmazlıktır.

* Yeni bir seçim yeni bir dokunulmazlık kazandırır. Yargıtay kararını verdikten sonra görüşümü açıklamış değilim, ondan önce açıklamıştım.

* Yargıtay’ın yaptığı değerlendirmeyi 16. Ceza Dairesi’nin değerlendirmesinden farklıydı benim görüşüm. Bu görüşümü daha sonra da değiştirmedim.

“AYM kararıyla benzer, paralel bir yerde mi duruyorsunuz?” sorusuna “Evet” yanıtını veren Şentop, “Anayasa hukukçularının değerlendirmeleri bu anlamda pek farklı değil. Anayasa hukukçusu olmayan hukukçu arkadaşların yorumlarında farklılıklar var” ifadelerini kullandı.

“İLGİLİ MAHKEME BU KARARA UYMALI”

“Yargıtay’ın kararı sonuç itibarıyla bir mahkeme kararıdır. Bir süreçteki yargılamayı kesinleştiren karardır. Kesin hükümdür. Kesin hüküm bağlayıcıdır. Meclis başkanı olarak veya normal bir vatandaş olarak ben farklı düşünüyorum Yargıtay’dan veya bir mahkemeden, dolayısıyla ben bu kararı uygulamam’ demem mümkün değil” diye devam eden Şentop, AYM’nin bağlayıcılığının hatırlatılması üzerine şöyle konuştu:

* Anayasa Mahkemesi ihlal kararı verdi. Bu ihlal kararı da bağlayıcıdır. Onun nasıl uygulanacağına dair bir kanun var.

* AYM’nin kararının eleştirilebilecek yönleri var. Sonuçta AYM’nin kararı da Yargıtay’ın kararı gibi bir karar. Bu karar da bağlayıcı bir karardır. Bu karara muhatapların uyması gerekir.

* Bence ilgili mahkeme bu karara uymalıdır. AYM’nin kararını yorumlanması, değerlendirilmesi, bozulması gibi bir müessese yok bizim hukuk sistemimizde.

* Mahkemeler yanlış karar verebilir. Bu süreç içerisinde ben işin rayına oturacağını, mevzuata uygun şekilde sonuca bağlanacağını düşünüyorum.

Sözcü


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık