Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.5586
  • Euro 10.1586
  • GR ALTIN 497.98
  • ÇEYREK 817.36

Tarım ve hayvancılığın altını oyuyorlar

Tokat’ta 20 bin dönümlük arazide altın arama çalışmalarına tepki gösteren bölge halkı platform kurdu.

Tarım ve hayvancılığın altını oyuyorlar
  • 08 Kasım 2020, Pazar 11:04

Tokat’ın Erbaa ilçesinde 20 bin dönümlük arazide altın arama çalışmaları yürüten Verusa Holding’e bağlı Galata Altın İşletmeleri A.Ş’ye tepkiler sürüyor.

Birgün'ün haberine göre; Yeşil Erbaa Çevre Platformu’nu kuran bölge halkı topraklarında siyanür istemediklerini belirtti.

Sosyal medyada tepkilerini gösteren vatandaşlar “Erbaa’nın üstü ‘altından’ değerlidir" paylaşımlarında bulundu.

En önemli geçim kaynağı hayvancılık ve tarım olan bölgede siyanür kullanımının yaratacağı olumsuzluklar endişe yaratıyor. Sondajla altın cevheri araması yapılan ‘Boğalı’ ve ‘Sakarat’ yaylaları tescilli mera alanlarına sahip ve bölgedeki içme suyu kaynaklarının çıkış noktası. Erbaa Belediyesi içme suyunun 60’ını ise projenin yapıldığı alanda bulunan Alacabal, Bostanlık ve Beyra mahallelerinden karşılanıyor.

BÖLGEDE GEÇİM KAYNAĞI HAYVANCILIK VE TARIM

Sondaj çalışmalarından ve kurulması planlanan altın madeninden etkilenecek civar köylerinde toplamda yaklaşık 112 bin küçükbaş, 46 bin büyükbaş hayvan varlığı ile 8 bin 200 kovanla arıcılık yapılmakta.

Hayvancılığın yanı sıra ova olarak nitelendirilen Erbaa’da tarım da önemli yer kaplıyor. Erbaa Ovası’nda 29 bin 500 dönümde sebze, 49 bin 950 dönümde meyvecilik ve bağcılık yapılıyor. 18 bin 840 dönüm alanda üretilen sarmalık bağ yaprağının 4 bin tonu ihraç ediliyor.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık