Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.5639
  • Euro 10.1637
  • GR ALTIN 498.03
  • ÇEYREK 817.4

Tarım alarm veriyor!

Bir zamanların “kendi kendine yeten tarım ülkesi” Türkiye, bugün tarımsal ithalatı ve tarımı terk eden çiftçileri, dolayısıyla da yüksek sebze meyve fiyatlarını konuşuyor.

Tarım alarm veriyor!
  • 03 Şubat 2021, Çarşamba 12:12

Üretici emeğinin karşılığını alamamaktan, tüketici ise satın alamamaktan yakınıyor.

Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı Hüseyin Demirtaş, çiftçilerin borçlarını ödemekte zorlandığını ve Kovid-19’a yönelik destek paketlerinden çiftçilerin yararlanamadığını söyleyerek, tarım sektörü için acil bir “yardım paketi” hazırlanmasını istedi.

Son yıllarda girdi maliyetlerindeki önlenemez artışlar ve elde edilen hasılatın maliyeti bile karşılamaması nedeniyle tarımı terk eden çiftçilere, salgın nedeniyle de bırakmak zorunda kalanlar eklendi. Bunlara bir de bankaların ve tarımsal kredi veren kuruluşların ağına düşen çiftçiler de eklenince, tarımdan kaçış hızlandı.

ÜRETEN DE TÜKETEN DE MEMNUN DEĞİL

Üretimdeki aksama fiyatlara da yansımaya başlayınca vatandaş için “tarım ülkesi” Türkiye’de ucuza sebze meyve tüketmek de hayal oldu.

Bütün bu faktörlere rağmen yüksek fiyatların sorumlusu olarak pazarcıların veya marketlerin gösterilmesi hayretle karşılanıyor. Sektör temsilcilerinin ve çiftçilerin “tarım alarm veriyor” uyarılarıysa her nedense dikkate alınmıyor.

 


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık