Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 17.8842
  • Euro 18.4297
  • GR ALTIN 1028.1
  • ÇEYREK 1691.5

Taliban’ın egemenliğindeki Afganistan’da günlük hayat: Ekonomik sıkıntılar patlak verdi

Taliban güçlerinin kontrolü ele geçirdiği Afganistan’ın başkenti Kabil'de günlük hayat devam ediyor. Yaşanan yönetim değişikliği nedeniyle esnaf müşterilerin azlığından olumsuz etkilenirken, vatandaşlar da artan fiyatlardan şikayet ediyor.

Taliban’ın egemenliğindeki Afganistan’da günlük hayat: Ekonomik sıkıntılar patlak verdi
  • 27 Ağustos 2021, Cuma 17:00

Taliban güçlerinin kontrolü ele geçirdiği Afganistan’da günlük hayat, yaşanan gerginlik ve savaşın neden olduğu ekonomik sıkıntıya rağmen devam ediyor.

Başkent Kabil’de ekonomik sorunlar esnafı etkilerken, yaşanan olayların ardından yeniden kurulmaya başlanan pazar tezgahları ve açılan dükkanlarda ise müşterilerin az olduğu gözlendi.

Kabil’de adını vermek istemeyen bir market sahibi, satışların pek de iyi olmadığını ve ürünlerini sattığı fiyatlara tekrardan alamadığını belirterek, “Şu an durum kötü, iş yok, müşteri yok. Bugünkü sattığımız fiyata yarın kendimiz alamıyoruz” ifadelerini kulandı.

Sözcü'de yer alan habere göre; Market sahibi, yolların hala kapalı olduğunu ve ürünlerin zamanında gelmediğini ifade ederek, “Dolarla alışveriş yapılıyor ama dolar sabit değil. Bu yüzden sattığımız fiyatla yarın kendimiz alamıyoruz” dedi.

ESNAFLAR MASRAFLARINI BİLE KARŞILAYAMIYOR

Bir fırın sahibi ise esnafın masraflarını karşılayamadığını belirterek, yaşanan bu durum sonucunda fırınında çalışanların maaşlarını düşürme ihtimallerinin olduğunu ifade etti.

Gaz ve un fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle böyle bir karar alındığını belirten fırın sahibi, zorlandıklarını dile getirdi.

Bir başka dükkan sahibi, satışlarda ciddi anlamda düşüş olduğunu, dükkan kirasının çok yüksek olduğunu ve ödemekte zorlandığını belirterek, 3 çalışanını işten çıkartmak zorunda kaldığını söyledi.

 

Etiketler: taliban afganistan

yukarı çık