Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 15.7608
  • Euro 16.6575
  • GR ALTIN 924.08
  • ÇEYREK 1520.4

Taliban'dan diplomasi trafiği!

Afganistan'da kontrolü ele geçiren Taliban güçleri; başta ABD, İngiltere, Almanya, Rusya ve Çin olmak üzere birçok ülkeden yetkililerle görüşüyor. Taliban, ülke içinde de farklı siyasi aktörlerle bir araya gelerek destek arıyor.

Taliban'dan diplomasi trafiği!
  • 22 Ağustos 2021, Pazar 11:36

Afganistan halkına korku salan Taliban ülkede hükümet kurma sürecini hızlandırarak kapsamlı bir diplomasi trafiği yürütüyor.

Birgün'ün aktardığına göre; Taliban heyetleri, eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah ve eski başbakan Gülbeddin Hikmetyar ile yaptığı toplantıların ardından ülkede tek ele geçiremediği eyalet Penşir’deki direnişçilerle de temas kurdu.

Taliban karşıtı silahlı grupların konuşlandığı Penşir Vadisi’nde direnişi başlatan eski Tacik komutan Ahmed Şah Mesud’un oğlu Ahmed Mesud liderliğindeki güçlerle görüşmeye giden Taliban heyeti, görüşmenin içeriğine ilişkin açıklamada bulunmadı. Ancak görüşmeden kısa süre sonra Penşir’e bağlı Bağlan ilinde Taliban ile muhalifler arasında çatışmalar yaşandı. Sosyal medyada yayımlanan videolarda, muhaliflerin Bağlan bölgesine Afganistan ulusal bayrakları diktikleri görüldü.

GANİ'NİN KARDEŞİNDEN TALİBAN'A BAĞLILIK YEMİNİ

Öte yandan, Birleşik Arap Emirlikleri’ne kaçan Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani’nin kardeşi Haşmet Gani’nin de Kabil’de Taliban’a bağlılık yemini ederek örgüte katıldığını gösteren görüntüler yayımlandı.

Etiketler: afganistan Taliban

yukarı çık