Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 9.6153
  • Euro 11.2377
  • GR ALTIN 554.27
  • ÇEYREK 909.32

Taliban militanları da şaşkın: Bu kadar çabuk beklemiyorduk

Taliban, yaklaşık 10 günde Afganistan’ın tamamında kontrolü sağlarken, başkent Kabil kuşatıldı. Taliban, ‘yağmayı önlemek adına’ kent merkezine de girdi. Cumhurbaşkanı Eşref Gani kaçarken, iktidar devri için görüşmeler başladı.

Taliban militanları da şaşkın: Bu kadar çabuk beklemiyorduk
  • 16 Ağustos 2021, Pazartesi 15:20

Afganistan’da ülkenin tüm sınır kapıları ile büyük vilayet merkezlerinin kontrolünü ele geçiren Taliban, dün başkent Kabil’in çevresini sardı.

Kabil’in kenar mahallelerine girmeye başlayan Taliban militanları, daha sonra “yağmayı önlemek amacıyla” kent merkezine girdi.

Ülkenin önemli kentlerinden ve Pakistan’a açılan yolu da tutan Celalabad kenti de Taliban’a çatışma yaşanmadan teslim edildi.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, başkent Kabil’in merkezini güç kullanarak ele geçirmeyeceklerini açıkladı.

Mücahid, Kabil’in yoğun nüfusu nedeniyle çatışmalara girmeyeceklerini, başkent merkezini müzakereler yoluyla almak istediklerini ve Taliban mensuplarına kent merkezinin giriş noktalarında beklemeleri emri verdiklerini açıkladı. Mücahid, hükümet güçlerinin Kabil’den ayrılması nedeniyle kentin ve kamu binalarının kontrolünü almaya başladıklarını açıkladı. Hırsızlık olaylarının da önlenmesi için merkezde ve kamu binalarında kontrolü almaya başladıklarını kaydeden Mücahid, “kentte güvenliği sağlayacakları” ifadesini kullandı. Taliban sözcülerinden Süheyl Şahin de, örgütün öç almayacağını, Kabil’de yaşayanların güvende olduğunu ifade etti. Şahin, iktidarın barışçıl biçimde Taliban’a verilmesini beklediklerini duyurdu.

YÖNETİM DEVREDİLECEK

Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban’ın başkente girmesinin ardından yönetimin devri için müzakerelere başlandığını duyurdu. General Abdul Settar Mirzakval, Taliban’ın Kabil’e saldırmayacağını belirterek “Yönetim, barışçıl şekilde geçici idareye teslim edilecek” dedi. Reuters’a konuşan bir yetkili, Afgan delegasyonu ile Taliban temsilcilerinin “iktidarın devri” konusunda müzakere edeceğini, ABD’li yetkililerin de sürece dahil olduğunu söyledi. Öte yandan Amerikan haber ajansı AP, Taliban’ın yakında Afganistan İslam Emirliği’nin kuruluşunu ilan edeceğini bildirdi.

"BU KADAR ÇABUK BEKLEMİYORDUK"

Taliban’ın Katar’daki Siyasi Bürosu’nun Başkanı Molla Abdul Gani Birader, Afganistan’da hedeflerine bu kadar çabuk ulaşacaklarını beklemediklerini söyledi. Birader, Taliban’ın başkent Kabil başta olmak üzere Afganistan’ın tamamına yakınında hakimiyet kurmasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Böyle bir başarıya bu kadar çabuk ve bu kadar kolay ulaşacağımızı beklemediğimi söylemeliyim” dedi. Birader, “Kibirli olmamalıyız. Daha önce hiç sahip olmadığımız ağır bir sorumluluğumuz olacak. Şimdi imtihan zamanı. Şu anda ülkemiz insanlarının hizmet sunumu, güvenliği ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi açısından çok önemli bir sınavdan geçiyoruz. İnsanların hayatlarını ve geleceklerini nasıl kuruyacağımıza ikna etmemiz gerekir” ifadelerini kullandı.

TALİBAN, CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI'NA GİRDİ

Taliban, Afganistan’ın başkenti Kabil’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na girdi. Al Jazeera’nın haberinde, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na giren bir grup silahlı Talibanın görüntülerine yer verildi. Bir Taliban sözcüsü kanala yaptığı açıklamada, Afganistan’da Eşref Gani hükümeti ve ordu ile çalışanlar için af ilan edeceklerini belirtti.

Milliyet

Etiketler: afganistan Taliban

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık