Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 12.369
  • Euro 14.0093
  • GR ALTIN 713.05
  • ÇEYREK 1172.1

Suriyelilerin denetiminde skandal düzenleme

AK Parti'nin hazırladığı torba tasarı Meclis'ten geçti. Kabul eden maddeler arasında sığınmacılara verilen ve 6 ayda bir yenilenmesi gereken geçici kimlikler için söz konusu süre sınırının kaldırılması dikkat çekti.

Suriyelilerin denetiminde skandal düzenleme
  • 22 Kasım 2019, Cuma 20:32

Suriyeli sığınmacı sorunu Türkiye'nin gündemindeki yerini korumaya devam ederken, iktidardan yeni bir hamle daha geldi.

AK Parti'nin hazırladığı ve yeni vergi düzenlemelerinin ön plana çıktığı torba tasarıda sığınmacılara ilişkin yer alan maddeler ise dikkat çekti.

Söz konusu maddeler arasında kaçak sığınmacılara ev kiralama ve genel sağlık sigortasında düzenlemeler yer alırken, sığınmacılar için verilen geçici kimlik belgelerinde yapılan düzenlemeye ilişkin bir madde tartışmalara neden oldu.

"DENETİM ELDEN BIRAKILIYOR MU?"

Şöyle ki, sığınmacılara verilen geçici kimlik belgelerinin her altı ayda bir yenilenmesi zorunluydu, söz konusu düzenleme ile kimlik belgelerini yenileme süresindeki sınır kaldırıldı. Kararın ilgili bakanlığa bırakılacağı belirtilirken süreye ilişkin herhangi bir madde veya bilgiye yer verilmedi.

Ülkede kayıtlı sığınmacıların yanı sıra 2 milyonu aşkın da kayıtlı olmayan sığınmacının olduğu tahmin edilirken, sığınmacıları kayıt altında tutmayı kolaylaştıran bir düzenlemede sınırın kaldırılması, denetimin elden bırakılması olarak yorumlandı.

Söz konusu maddede bir gevşetmeye gidilmesiyle ülkedeki kaçak sığınmacı sayısında istemeyecek bir artışa neden olabileceği belirtiliyor.

Yeniçağ


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/opt/alt/php71/usr/lib64/php/modules/i360.so' - /opt/alt/php71/usr/lib64/php/modules/i360.so: cannot open shared object file: No such file or directory

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: