Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.5371
  • Euro 10.1267
  • GR ALTIN 495.88
  • ÇEYREK 802.86

Son 25 günde 15 polis intihar etti

Türkiye'de 25 günde 15 polisin intihar etmesi tartışma yarattı. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal polis intiharlarının araştırılması için Meclis Başkanlığı’na önerge sundu.

Son 25 günde 15 polis intihar etti
  • 20 Haziran 2021, Pazar 13:00

Emniyet-Sen Sendikası’nın verilerine göre sadece 25 günde 15 polis intihar etti.

Başka kaynaklara göre ise 2021’in ilk 5 ayında 40 polis canına kıydı. Polislerin intihar etme oranı 2016’da yüz binde 21, 2017’de yüz binde 19, 2018’de yüz binde 14, 2019 da yüz binde 16. Son 4 yılın ortalaması alındığında yüz binde 17,5 çıkıyor.

 CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal polis intiharlarının araştırılması için Meclis Başkanlığı’na önerge sundu. 

Cumhuriyet'ten Zehra Özdilek'in haberine göre, polis A. zor bir meslek yaptıklarını, gerginlik ve stresin yoğun yaşandığını belirterek, “Aile ilişkilerinin devamlılığını zedeliyor. Normal sağlıklı sosyal bağları olan bir birey için oldukça yıpratıcı bir meslek. Nispeten, daha sakin, stabil, durağan, yumuşak huylu, empati yapabilen ‘iyi insan olma derdi olan’ insanlar için zor bir meslek. Çünkü meslektekilerin muhatap olduğu kitle ekseriyetle toplum nazarında ve algısında ‘kötü insanlar.’ Bu durum iyi insanları yoruyor ve dönüştürüyor. Buna direnmeye çalışırken ya kendinden ödün veriyorsun ya da canından” diye konuştu.

"AMİRLER TEHDİT EDEBİLİYOR"

Polis B. ise fazla mesai ve düşük maaşların intihar sebeplerinden sadece biri olduğunu dile getirerek, “Tek bir soruşturma ile insanları ihraç etme hakkı bakanlıklara verildi. Bu da çalışan kesmi tedirgin ederken üst amirlerin elinde güçlü bir koz oldu. Amirler alt çalışanlarını bununla tehdit edebiliyor. Uygulanan mobbingler, mesleğe hiç bilgisi olmadan girerek komiser yardımcısı olarak atanan kişiler de intiharı tetikliyor” dedi.

"MOBİNG UYGULAMALARI"

Polis C. de intihara sürükleyen sebepleri şöyle sıraladı: “Amir baskısı sürekli olarak mobbing uygulamaları. Sürekli değişen çalışma düzeni. Sosyal hayata zaman ayıramamak. Ödüllendirme sisteminin olmaması fakat cezalandırma sisteminin tıkır tıkır çalışması.”


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık