Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 13.5995
  • Euro 15.2979
  • GR ALTIN 794.19
  • ÇEYREK 1302.9

Siyasetçilerden ‘Türkiye’de iltica merkezi’ iddialarına sert tepki!

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace'ın 'Pakistan ve Türkiye gibi ülkelerde Afgan mülteciler için merkezler kurma planı' yaptıklarını açıklamasına muhalefetten tepki yağdı.

Siyasetçilerden ‘Türkiye’de iltica merkezi’ iddialarına sert tepki!
  • 23 Ağustos 2021, Pazartesi 14:05

İngiliz medyasında bir gazetede makale kaleme alan İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, ülkenin Afgan mültecilerle ilgili planını açıkladı.

Wallace, Pakistan ve Türkiye gibi ülkelerde Afgan mülteciler için merkezler kurma planı yaptığını belirtti. Ben Wallace’ın açıklamaları, İngiliz medyasında geniş yer buldu.

KILIÇDAROĞLU: KİMSEYİ BİZİM TOPRAKLARIMIZA BU USULLE GETİREMEZSİNİZ

Ben Wallace’ın açıklamalarına Türk siyasetçilerden tepki yağdı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir soru yönelterek, İngiltere’ye seslendi. Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

* Gelişmelere dair sizi bilgilendirmeye devam ediyorum. İngiltere Savunma Bakanı Wallace, kendilerine hizmet etmiş Afganlara, Türkiye’de “mülteci merkezleri” kuracaklarını ilan etti ve Afganları ülkemize davet etti. Kendilerine mülteci seçecekler, kalanlar ülkemizde bırakılacak.

* Şimdi Erdoğan'a sorum şu: “Ben anlaşma yapmadım” dediğin ülkeler, artık Türkiye Cumhuriyeti’nin fikrini alma ihtiyacı dahi duymadan bunları söyleyebilecek hale mi geldi? Yoksa anlaşma yaptın diye mi bu kadar cüretkârlar? Hangisi doğru? Bir kere dürüst ol Erdoğan!

* İngiltere’ye de buradan sesleniyorum: Size hizmet eden Afganları ölüme terk etmiş olmanız insanlık dışıdır. Ancak şu konuda emin olun ki, sizin sorumsuzluğunuzun ceremesini halkımız mahallesinde çekmeyecek. Kimseyi bizim topraklarımıza bu usulle getiremezsiniz!

DIŞİŞLERİ: KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL

Dışişleri Bakanlığı tarafından ‘Birleşik Krallık basınında Afgan sığınmacılar için üçüncü ülkelerde kurulacak iltica merkezleri planları bağlamında ülkemize ilişkin atıf yapılması hakkında’ başlığıyla yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

* Birleşik Krallık basınında yer alan Afgan mülteciler için Türkiye'de iltica başvuru merkezi kurulması konusunda plan yapıldığı yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

* Bugüne kadar hiçbir ülkeden tarafımıza iletilmiş bu yönde resmi bir talep bulunmamaktadır. Bu yönde bir talep iletilse dahi, bunu kabul etmemiz mümkün değildir.

KILIÇDAROĞLU’NDAN DIŞİŞLERİ’NE: ANTETLİ A4 BAKANLIĞI’NA DÖNÜŞTÜNÜZ

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasının ardından paylaşım yapan Kemal Kılıçdaroğlu, bakanlığa tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Millet İttifakı karşı çıkmasa ülke çıkarlarını korumak aklınızdan dahi geçmiyor. Biz sesimizi çıkarıyoruz, yarım saat sonra siz uyanıyorsunuz. Antetli A4 Bakanlığı’na dönüştünüz. Yüzlerce yıllık hariciye geleneğimize yazık” açıklamasında bulundu.

AKŞENER’DEN ERDOĞAN’A: ŞİMDİ DE İNGİLİZLERİN TAŞERONU MU OLUYORSUN?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de İngiltere Savunma Bakanı’nın açıklamasıyla ilgili ”Koltuğu kurtarmak için şimdi de İngilizlerin mi taşeronu oluyorsun Sayın Erdoğan” mesajını paylaştı.

“HEPİNİZ YALANCISINIZ”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu konuda daha önceden yaptığı uyarıları hatırlatan CHP İzmir Milletvekli Tuncay Özkan ise “Hepiniz yalancısınız. Kılıçdaroğlu ilk günden bu yana doğruları söylüyor. Türkiye, Ak Parti tarafından dünyanın mülteci kampı yapılmak isteniyor. İşte ispatı” sözleriyle iktidara tepki gösterdi.

“TÜRKİYE, AVRUPA’NIN GÖÇMEN DEPOSU DEĞİLDİR”

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Türkiye, Avrupa'nın göçmen deposu değildir” ifadelerini kullanırken, İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan ise, “Müstemleke olduğumuzu bilmiyorduk. Böyle bir anlaşma var ise bizlerin niye haberi yok? Hayır, böyle bir anlaşma yok diyorsanız, bunlar bu cesareti nereden buluyorlar?” diyerek İngiltere Savunma Bakanı’nın açıklamalarına tepki gösterdi.

Sözcü


yukarı çık