Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.4709
  • Euro 9.0214
  • GR ALTIN 438.5
  • ÇEYREK 719.41

Sivas’ta ‘tırtıl’ istilası

Sivas'ın Zara ilçesinde ormanlık alanı istila eden tırtıllar, 6 köyü tehdit etmeye başladı. Bölgede yaşayan köylüler, ormanlık alandan köye doğru inen tırtıllar için önlem alınmasını istiyor.

Sivas’ta ‘tırtıl’ istilası
  • 08 Haziran 2020, Pazartesi 14:13

Zara ilçe merkezine 70 kilometre mesafede bulunan Kardere köyü ve mezralarında, ormanlık alandan yerleşim yerlerine kadar inen tırtıllar bölge halkını tedirgin ediyor.

Sözcü'de yer alan habere göre; Sürekli üreyen tırtıllar ayrıca bölgede bulunan bitki örtüsüne de zarar veriyor. Kardere, Evrencik, Söğütözü, Bolucan, Aşağımescit ve Çaypınar köyleri ile mezralarının olumsuz etkilendiği tırtıl istilası nedeniyle meşe ağaçları başta olmak üzere birçok bitki de zarar gördü.

Diyarbakır’dan ihale sonucu bölgede mangal kömürü üretimi yapan 5 aileden oluşan yaklaşık 100 kişi de tırtılların tehdidi ile karşı karşıya kaldı. Bölgede üretim yapamadıklarını belirten mangal kömürü üreticileri, tırtılların üzerlerine tırmandıklarını ve kaşıntıya neden olduğunu söyledi. Çadırların içerisine kadar giren tırtıllar, mangal kömürü üreticilerinin eşyalarına da zarar veriyor.

‘MİLYONLARCA TIRTIL VAR, BUNLAR BİZİ MAHVETTİ’

Ormanlık alanda mangal kömürü üretimi yapan Yakup Aksakal, “Tırtıllar devamlı etrafımızdalar. Ormanlık alana gidemiyoruz. Rahatça yemeğimizi yiyemiyoruz. Tırtıllar köye doğru iniyor. Şu anda ormanın tamamını neredeyse kurutmuş durumdalar. Buraların bir an önce ilaçlanmasını istiyoruz. Milyonlarca tırtıl var. Bunlar bizi mahvetti. Şu an çalışamaz haldeyiz” dedi

Etiketler: Sivas Tırtıl

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık