Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 9.2741
  • Euro 10.7701
  • GR ALTIN 527.77
  • ÇEYREK 865.87

Şirketinden bakanlığa dezenfektan sattığı ortaya çıkmıştı; CHP, Ruhsar Pekcan hakkında araştırma komisyonu kurulması için önerge verdi

CHP, görevden alınan eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın ortağı olduğu şirketten kendi bakanlığına dezenfektan satışına ilişkin TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını istedi, “TBMM’nin bu iddialar karşısında sessiz kalması beklenemez” açıklamasında bulundu.

Şirketinden bakanlığa dezenfektan sattığı ortaya çıkmıştı; CHP, Ruhsar Pekcan hakkında araştırma komisyonu kurulması için önerge verdi
  • 18 Mayıs 2021, Salı 17:12

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç tarafından hazırlanan Meclis Araştırma Önergesi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Önergenin, bugün görüşülerek gündeme alınmasının isteneceği kaydedildi.

“KDV VE İHRACAT AYRICALIĞI SAĞLANDIĞI İLERİ SÜRÜLÜYOR”

Kendi bakanlığına, aile şirketi üzerinden piyasadan daha pahalıya dezenfektan sattığı iddia edilen Pekcan'ın, nüfuzunu kullanarak başka kamu kurum ve kuruluşlarına da kendi firmasının ürününü satmaya çalıştığına ilişkin iddialar bulunduğu belirtilen önergede, “Kendisini Pekcan'ın Başdanışmanı olarak tanıtan bir şahsın kurduğu firmanın da Nanoksia'nın bayiliğini yaptığı bilinmektedir. Cumhurbaşkanlığı Kararlarıyla, İstatistik Pozisyonlarına Bölünmüş Türk Gümrük Tarife Cetveli ve İthalat Rejimi Kararına ekli listelerde yapılan değişikliklerle, Nanoksia firmasının ürettiği ürünlere KDV ve ihracat ayrıcalığı sağlandığı, ithalat kısıtlamasıyla da korunduğu ileri sürülmektedir” denildi.

“'ÇOK TEHLİKELİ' SINIFTAN, ‘TEHLİKELİ' SINIFA DÜŞÜRÜLDÜ”

Gerekçe şu sözlerle devam etti:

“Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın yayımladığı İş Sağlığı ve İş Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğle, doğal dezenfektan imalatı ‘çok tehlikeli' sınıftan çıkarılarak ‘tehlikeli' sınıfına düşürülmüş ve Nanoksia ve benzeri firmalara, diğer üreticilere göre önemli bir maliyet avantajı sağlandığı ifade edilmektedir.”

“TBMM SESSİZ KALAMAZ”

Pekcan'ın görev, yetki ve makamından kaynaklanan nüfuzunu kendisinin ortağı, eşinin de hem ortağı hem de Yönetim Kurulu Başkanı olduğu bir firmanın ticari çıkar ve amaçları için kullandığı iddialarının yanı sıra yürütme organının da Covid-19'la mücadele adıyla aldığı kimi kararlarla bir firmanın ticari çıkarlarına hizmet ettiği ileri sürülmektedir.  TBMM'nin bu iddialar karşısında sessiz kalması beklenemez. Yukarıda sayılan ve özel olarak Ticaret Bakanlığı genel olarak da yürütme organı tarafından yapılan iş ve iş işlemlerle ile alınan kararlarla ilgili olarak Anayasa'nın 98 ve İçtüzüğün 104 ve 105'inci maddeleri kapsamında bir Meclis araştırması açılmasını arz ederiz.”

 

Etiketler: ruhsar pekcan chp

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık