Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.5574
  • Euro 10.1146
  • GR ALTIN 494.64
  • ÇEYREK 811.54

Seçim barajının düşürülmesinde son çalışma!

Yüzde 10 olan seçim barajının yüzde 7'ye düşürülmesi gündemdeyken AK Parti'nin MHP'ye sunduğu son taslağa göre; seçim barajı yüzde 5'e düşecek.

Seçim barajının düşürülmesinde son çalışma!
  • 17 Haziran 2021, Perşembe 12:26

2023 yılında gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için  siyasi partilerin seçim barajı konusundaki bekleyişi devam ediyor.

AK Parti, ilk olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin gündeme getirdiği seçim kanunu ve siyasi partilere ilişkin mevzuatta değişiklik yapılması önerisinden sonra bu konudaki yol haritasını belirledi.

İKİNCİ BİR SEÇENEK...

Cumhur İttifakı daha önce seçim barajının yüzde 10'dan yüzde 7'ye düşmesi noktasında uzlaşıya varmış, ancak AK Parti kurmaylarının hazırladığı ve önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sonra da MHP’nin bilgisine sunulan Siyasi Partiler ile seçim yasaları üzerindeki çalışmasında, ikinci bir seçenek koşuluna yer verildi.

SEÇİM BARAJI YÜZDE 5'E DÜŞECEK

Çalışmalarına devam eden AK Parti ve MHP'nin, seçim barajının yüzden 10'dan kaça düşürüleceğine ilişkin rakam, son taslakta netleşti. AK Parti'nin MHP'ye sunduğu son taslağa göre yüzde 10 olan seçim barajı yüzde 5'e düşecek.

Etiketler: Seçim barajı

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık