Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.3553
  • Euro 9.9357
  • GR ALTIN 485.62
  • ÇEYREK 802.86

Seçim barajı kaç olacak?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, katıldığı canlı yayınında gündemdeki seçim barajı konusu başta olmak üzere önemli başlıklara dair değerlendirmelerde bulundu.

Seçim barajı kaç olacak?
  • 11 Mart 2021, Perşembe 16:42

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, CNN Türk canlı yayınında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Seçim barajında yapılması planlanan düzeleme hakkında bilgi veren Yazıcı, "Barajı makul bir yere getirme şeklinde çabamız var. 7 mi olur 5 mi olur, hangisi doğru şeklinde bir çalışmalar yapıyoruz. 5 ile 10 arasında bir şey olacak" dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı'nın canlı yayında gündeme dair açıklamalarından öne çıkan ifadeleri şu şekilde:

"Siyasi partiler yasasında çalışma henüz sonuçlanmadı ama formül aranıyor. Seçimler 2023'ten önce yapılacak, yapılan değişiklikler 1 yıl içinde uygulanmaz şeklinde bir düzenleme var. Dolayısıyla seçimlerden 1 veya 1 buçuk yıl önce tamamlanması bekleniyor.

"SEÇİM BARAJI NASIL AYARLANACAK?"

Türkiye'de yüzde 10 barajı uygulanıyor. Dünyada en yüksek barajı uygulayan ülke Türkiye... Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde çıta yüksek. Barajın çok anlamı kalmamış durumda ama herkesin parti kurması gibi bir gelenek de oluşabilir. Bunların denetlenmesi, takip edilmesi gibi konular Cumhuriyet Başsavcılığı bakıyor. Barajı makul bir yere getirme şeklinde çabamız var. 7 mi olur 5 mi olur, hangisi doğru şeklinde bir çalışmalar yapıyoruz. 5 ile 10 arasında bir şey olacak.

Etiketler: hayati yazıcı AKP

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık